Szlak na cmentarzysko kotwic na plaży Barril

Szlak na cmentarzysko kotwic na plaży Barril

20 lutego 2021 0 przez Moje Algarve

Tavira to malownicze miasto położone na wschód od Faro, osadzone nad rzeką Gilão. Miejsce to ma do zaoferowania wiele klimatycznych, brukowych uliczek, na których roi się od starych kamienic na których widnieją kolorowe azulejos, romantycznych mostów takich jak Ponte antiga sobre o Rio Gilão, z którego można podziwiać panoramę miasta czy Praca da Republica- brukowany plac z fontanną który jest jednym z bardziej charakterystycznych punktów w całym mieście. Obowiązkowym Punktem każdej miejskiej wyprawy jest oczywiście Castelo de Tavira (Zamek Taviry) na terenie którego znajdują się piękne ogrody z wyjątkowo pięknymi okazami krzewów, drzew oraz kwiatów. Można też wejść schodami na szczyty zamkowych ruin z których rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całe miasto.

Szlak ku plaży Barril

Zaledwie 5km na zachód od Taviry, w miasteczka Santa Luzia rozpozyczna się pieszy szlak ku słynnej plaży Barril. Trasa prowadzi rozpoczyna się od przejścia mostem zwodzonym nad kanałem Tavira, następnie prowadzi przez obszar słonych bagien oraz wydm aż do urokliwej i rozległej plaży Barril. Jest to trasa prosta, mierzy 1,5km w jedną stronę, a pokonanie jej zazwyczaj zajmuje wędrowcom pół godziny.

Za punt początkowy tej trasy uznawany jest 37º 05′ 35.02” N 7º 40′ 30.79” W

Pierwsze 600 metrów szlaku prowadzi przez ścieżki wijące się nad mulistymi brzegami i  roślinnością charakterystyczna dla słonych bagien. Idąc ta droga można podziwiać Limoniastrum monopetalum – jest to krzew o bujnych, lekko fioletowych liściach który w ogromnej ilości występuje na tym obszarze.

Wybierając się na spacer tą trasą warto sprawdzić pływy morskie. Przy niskim poziomie wody podczas wycieczki można z łatwością dostrzec kraby i ptaki wodne miedzy innymi czaple, rybitwy czy szczudłaki czarnoszyje.

Dalej trasa prowadzi przez rozległe wydmy z niską roślinnością, która jest typowa dla bardziej stabilnych piasków. Tutejszy krajobraz znacznie zdominowały Kocanki włoskie, złote krzewy, które intensywnie pachną curry i to właśnie ten aromat towarzyszy turystom przez znaczną część trasy.

Na wydmach od strony morza rosną małe rośliny dobrze przystosowane do przesuwających się piasków, miedzy innymi ostrokrzew nadmorski czy żonkil morski. Za nimi znajduje się trawa morska, której długie korzenie wspomagają proces kształtowania się wydm.

Można też tu dojechać kolejką. Przejażdzka trwa kilka minut, ale widoki zachęcają do spacerów. Przy końcowej stacji kolejki mieści się stary obóz rybacki. Utworzony w 1841 roku. W czasach jego świetności, byłby był domem dla ponad 80 rodzin rybackich. Aktualnie znajdują się tu liczne restauracje i kawiarnie.

Za to na samej plaży Barril wędrowcom ukazuje się niespotykany widok a mianowicie… cmentarzysko kotwic! Ten niespotykany widok zaskakuje wielu turystów a towarzyszące mu pejzaże podkreślają wyjątkowy charakter tego miejsca.

Jak dojechać?

Z Faro droga do Taviry jest prosta i nie sposób się na niej zgubić, wystarczy  jechać drogą krajową N125 na wschód. Kilka kilometrów przed Tavirą należy skręcić na drogę M1347 w kierunku Santa Luzia.

Uwaga!

Trasa jest uznawana za trasę całoroczną lecz z uwagi na to, że prowadzi ona przez otwartą przestrzeń bez drzew a co za tym idzie cienia, pokonywanie jej w pełnym słońcu lub w duże w upały może być utrudnione i uciążliwe. Jeśli mimo wszystko chcemy odwiedzić to miejsce latem, trzeba zadbać o nakrycie głowy, wodę oraz przede wszystkim krem z filtrem.