Monchique. Tam, gdzie zatrzymał się czas

Monchique. Tam, gdzie zatrzymał się czas

5 grudnia 2021 0 przez Kasia Lelów


Monchique to niewielkie miasteczko ukryte w sercu gór Serra Monchique, wznoszących się na południu Portugalii. Przepełnia je sielska, lokalna atmosfera, szum okolicznych dębów korkowych oraz cisza niespiesznie wędrująca po jego stromych uliczkach.

Monchique to raj dla miłośników rozległych, zielonych krajobrazów i wyjątkowo spokojnego rytmu życia. W tym miejscu czas się zatrzymał. Są rodzinne, portugalskie restauracje, jest mercado, parę sklepików z tradycyjnymi pamiątkami oraz małe galerie sztuki lokalnych artystów. Są też liczne, kręte, wąskie uliczki zapełnione typowo portugalską zabudową dostosowaną do górskiej rzeczywistości. Nie ma hałasu, pośpiechu, galerii handlowych i tłumów.

Centrum Monchique wydaje się być jednak punkt strażacki. Ze względu na liczne i katastrofalne w skutkach pożary nękające zbocza gór strażacy stanowią niezwykle szanowaną, bezwzględnie potrzebną grupę zawodową, którą traktuje się z wyjątkowym namaszczeniem.   

Latem 2018 roku pożar zniszczył ponad 15 000 ha tutejszej roślinności!

Monchique najlepiej zwiedzać pieszo. Spacer pozwala rozkoszować się klimatem górskiej miejscowości oraz bajecznym widokiem wzgórz widzianych pomiędzy domami.

Co zobaczyć w Monchique?

W centrum miasteczka można podziwiać wspaniały widok z punktu widokowego na park São Sebastião, XVI wieczny kościół Igreja Martiz z charakterystycznym portalem utrzymanym w stylu manuelińskim oraz górujące nad miastem ruiny klasztoru Nossa Senhora de Desterro ufundowanym przez Dom Pedra da Silva w 1632 roku. Warte odwiedzenia jest też Moinho do Pequenochinho w Barranco dos Pisões, gdzie na kamiennych stołach można urządzić przyjemny piknik w cieniu jednego rozłożystego platanowca.

Serra de Monchique, czyli…

Górzysty obszar o wielkiej różnorodności roślin i łagodnym klimacie. To właśnie tu, a dokładniej w jego centrum, wśród szumiących eukaliptusów, dębów korkowych (będących jedną z najsłynniejszych wizytówek regionu) i aromatycznych sosen – powstało  malownicze miasteczko Monchique.  Najwyższym szczytem gór, wznoszącym się na 902 m n.p.m., jest Foia. Widok ze szczytu jest niezapomnianym przeżyciem! Z jednej strony możemy rozkoszować się widokiem  na przylądek São Vicente (i dalej na północ na góry Arrábida, w pobliżu Lizbony), a z drugiej na Faro i rozległy półokrąg gór. Wzgórza Serra de Monchique oferują liczne punkty pozwalające na podziwianie naprawdę baśniowej panoramy na Algarve, ocean i zielone połacie roślinności, obficie pokrywającej zbocza. Znajdziemy tu również niezliczone trasy idealne do spacerów, trekkingu czy miejsca przeznaczone do wspinaczki.

Uroki tutejszego krajobrazu są zachwycające. Skaliste lub zalesione pagórki przecinają liczne doliny i wąwozy, w których nieustannie szemrzą krystalicznie czyste, górskie strumienie i małe, ale hałaśliwe wodospady.

Caldas de Monchique – święte źródła

Położone około 250 metrów n.p.m,, w pięknej dolinie Serra de Monchique, w otoczeniu bujnej roślinności znajduje się prawdziwa oaza spokoju: Caldas de Monchique

Wiadomo, że już sto lat przed Chrystusem wody Monchique były używane przez Rzymian do leczenia zmęczenia ciała i umysłu.  Starożytni nazywali je „świętymi wodami”, o czym świadczą liczne i ważne znaleziska archeologiczne znalezione w sąsiednich obszarach źródeł Serra.  Caldas de Monchique ma dobrze zorganizowaną infrastrukturę zapewniającą pełen relaks i wypoczynek. Znajdziemy tu: kilka zabytkowych hoteli, spa, restauracje i przede wszystkim: ciszę.

Woda Termalna Caldas de Monchique, wodorowęglanowa, sodowa i bogata we fluor, jest szczególnie wskazana przy schorzeniach dróg oddechowych, schorzeniach układu mięśniowo-szkieletowego, a także jest stosowana jako składnik zabiegów upiększających.

My w ramach wycieczki do tej baśniowej krainy przygotowaliśmy specjalną ofertę:

https://mojealgarve.pl/wycieczki/

Do zobaczenia na szlaku!