Systemy płatności za portugalskie autostrady dla zagranicznych tablic rejestracyjnych

Systemy płatności za portugalskie autostrady dla zagranicznych tablic rejestracyjnych

14 listopada 2021 1 przez Kasia Lelów

Korzystanie z portugalskich autostrad wiąże się z pewnymi zasadami obowiązującymi zarówno posiadaczy portugalskich tablic rejestracyjnych, jak i numerów zagranicznych. Warto poznać wszystkie rozwiązania, które są oferowane użytkownikom tutejszych autostrad, by podróżowanie po tym słonecznym kraju przebiegało sprawnie i bezstresowo.

W poprzedni artykule omówiliśmy rozwiązania przeznaczone dla użytkowników poruszających się pojazdami oznaczonymi rejestracjami portugalskimi. W tym wpisie postaramy się jak najdokładniej przybliżyć możliwości oferowane przez autostrady dla aut o numerach innych niż portugalskie. 

Przypomnijmy, że autostrady w Portugalii pozwalają sprawnie przemieszczać się po całym kraju, ale to udogodnienie ma swoją cenę i zasady, które należy znać. Płatności dokonuje się tu na dwa, główne sposoby:

  • biletowy
  • automatyczny (czytnikowy)

Pierwszy sposób jest tradycyjną metodą płatności. Przy wjeździe na autostradę kupujemy bilet w bramce, a przy wyjeździe z danego odcinak autostrady uprzednio kupiony bilet okazujemy albo w maszynie (która go „zczytuje”), albo w kasie. Za przejazd można płacić zarówno gotówką, jak i kartą. Należy jednak pamiętać, że choć zagraniczne karty debetowe i kredytowe są powszechnie akceptowane, to karty pre-paid – nie zawsze. Drugi sposób, czyli automatyczny polega na tym, że opłata za przejazd jest „ściągana” w sposób elektroniczny. 

Jeżeli poruszamy się autem o zagranicznych tablicach rejestracyjnych to elektroniczny system opłat daje nam do wyboru 4 możliwości zapłaty:

  • Via Verde Visitas
  • TOLLCard, 
  • TOLLService, 
  • EASYToll 

Via Verde Visitas, czyli tymczasowe urządzenie dla pojazdów na zagranicznych tablicach rejestracyjnych

System ten stanowi jeden z najpopularniejszych elektronicznych systemów opłat dla osób planujących zostać w Portugalii dłużej niż przysłowiowe dwa wakacyjne tygodnie. Ma szereg zalet, które ułatwiają życie na portugalskich autostradach. Poznajcie najważniejsze z nich:

  • system jest elastyczny – jest kompatybilny ze wszystkimi systemami płatności obowiązującymi na portugalskich autostradach. Via Verde Veritas umożliwia  przejazd przez wszystkie autostrady – niezależnie od systemu poboru opłat. System sprawdzi się więc zarówno w przypadku opłat  biletowym, jak i elektronicznych. Nie kryje w sobie kosztów administracyjnych za podróż – płacisz tylko kwotę opłaty drogowej.
  • system jest wygodny – umożliwia dokonywanie opłat w formie elektronicznej. Po każdej opłacie otrzymujesz mailem szczegółowe wyciągi. Nie musisz się o nic martwić – system działa za Ciebie 🙂
  • system jest dożywotni –  gotowy do użycia, gdy odwiedzasz Portugalię. Nie ma ograniczeń lojalnościowych oraz czasowych. Obejmuje go dożywotnia gwarancja z bezpłatną wymianą w przypadku awarii.

System Via Verde Veritas ma postać małego transmitera/urządzenia, które można wypożyczyć w punktach Loja VIa Verde. Urządzenie działa w połączeniu z naszą kartę kredytową.  Pierwsza opłata miesięczna za jego wypożyczenie wynosi 4,99 € (naliczana po pierwszym bilecie), a w kolejnych miesiącach wynosi 1,25 €. Więcej o systemie na stronie: visitors.viaverde.pt

TollCard – karta prepaid dla płatności za portugalskie autostrady

TOLLCard to nic innego jak wirtualna karta opłat drogowych kupowana przez Internet. System ten zapewnia klientom podróżującym autostradami z elektronicznymi opłatami drogowymi oraz pojazdami zarejestrowanymi za granicą – karty doładowane z góry określonymi wartościami (5€, 10€,€ 20 lub 40 €) umożliwiając tym samym opłacenie opłat drogowych. Karty po aktywacji, czyli po powiązaniu z żądaną rejestracją są ważne przez 1 rok. Kartę możemy zakupić online na stronie www.tollcard.pt, w każdym oddziale poczty (CTT), a także w  punktach serwisowych na autostradach oraz miejscach oznaczonych Easytoll Welcome Points. 

Aktywacja karty przez Internet następuje natychmiast po dokonaniu płatności i wskazaniu rejestracji pojazdu, z którym ma być powiązana wartość doładowania. Dzięki temu po zakupie nie ma potrzeby przeprowadzania dalszych operacji i można od razu rozpocząć użytkowanie. Wstępne doładowanie przez Internet można przeprowadzić na stronie internetowej www.tollcard.pt i za pomocą karty kredytowej.

Kart e można też zakupić fizycznie w sklepach. Takie karty płatnicze mają ukryty obszar, który nalezy zdrapać, aby zobaczyć kod aktywacji usługi. Aby aktywować saldo odpowiadające zakupionej karcie musimy wysłać SMS na numer +351 922 29 89 89 z numerem rejestracyjnym i kodem odpowiedniej karty znajdującej się w tym ukrytym obszarze: CTTCD*ENROLL*CODE.

Np.: CTTCD*1111AA* A0OA0AAO0

Alternatywnie  można również wprowadzić te same dane na stronie internetowej www.tollcard.pt w celu aktywacji usługi, po prostu wybierając opcję „Aktywuj”. Następnie otrzymujemy wiadomość zwrotną z potwierdzeniem salda związanego z odpowiednią rejestracją.

Karta pozwala na przejazd autostradami, na których obowiązuje tylko elektroniczny system poboru opłat. .

 EASYTOLL – automatyczny system poboru płatności za autostrady

EASYtoll to system łączący tablicę rejestracyjną z kartą kredytową (Visa lub Mastercard).

Stawki opłat drogowych będą pobierane bezpośrednio z rachunku bankowego powiązanego z kartą. Powiązanie karty kredytowej z tablicą rejestracyjną jest ważne przez 30 dni. Możesz anulować swoją subskrypcję w dowolnym momencie na stronie portugaltolls.com  lub telefonicznie pod numerem 00 351 212 879 555.

Systemy EasyToll możemy aktywować wyłącznie w jednym z czterech punktów w Portugalii:

A28 – obszar obsługi Viana do Castelo 

3,5 km od granicy Chaves/Verin 

A25 – obszar obsługi Alto de Leomil (Vilar Formoso) 

A22 – Castro Marim/Ayamonte

W terminalu Easytoll wystarczy włożyć kartę kredytową. Następnie otrzymamy paragon z datą, datą ważności (30 dni od tego momentu), numerem identyfikacyjnym i czterema ostatnimi cyframi karty kredytowej. Subskrybując usługę EASYtoll zapłacisz 0,74 e, a każda podróż ma opłatę administracyjną w wysokości 0,32 e (oprócz opłat drogowych). Przykład: Przyjeżdżasz dziś do Portugalii i korzystasz z autostrady z elektronicznymi opłatami za przejazd do Porto, zapłacisz 0,74 e plus 0,32 e oprócz stawek opłat. Jutro będziesz jechał autostradą z Porto do Viana do Castelo, więc zapłacisz 0,32 e plus opłaty drogowe. W nocy, w drodze powrotnej, nadal będziesz musiał zapłacić opłaty drogowe plus 0,32 e.

TOLL SERVICES – bilet przedpłacony

Bilet przedpłacony jest ważny przez 3 dni i ze stałą opłatą 20 € (+ 0,74 e opłat administracyjnych). Bilet można kupić w obszarach obsługi Cepsa Viana do Castelo (A28), Abrantes (A23), Olhão (A22), na lotnisku w Porto, w portugalskich urzędach pocztowych (CTT) EASYtoll oraz w  portugaltolls.com.

Skojarzenie biletu z tablicą rejestracyjną następuje w momencie zakupu.

Nie pozostaje nam innego niż zaprosić Was na portugalskie drogi!