Barwne życie Loulé

Barwne życie Loulé

9 stycznia 2022 0 przez Kasia Lelów

Loulé to dynamiczne miasto położone blisko wybrzeża, pomiędzy oceanem a górami w rejonie Algarve. Pełna energii atmosfera oraz niezwykle różnorodna historia łączą się tu ze spokojem i ciszą, czyniąc z niego atrakcyjne miejsce do życia. Miasto kusi zimowym festiwalem uznawanym za jeden z najbarwniejszych w Portugalii, mercado w  stylu neuromaretańskim, zielonymi ogrodami, a także kreatywną działalnością lokalnych artystów. Zapraszamy na spacer!

Loulé mieści się w dystrykcie Faro i jest ważnym ośrodkiem gospodarczym najbardziej wysuniętego na południe regionu kontynentalnej Portugalii. Miasto otoczone malowniczymi wzgórzami leży kilka kilometrów od Atlantyku w Barrocal –  żyznym i zielonym obszarze. Droga krajowa EN125 i autostrada A22 znajdują się zaledwie kilka kilometrów na południe od Loulé. Najbliższa stacja kolejowa Linha do Algarve znajduje się w Quatro Estradas, kilka kilometrów za miastem. Dojazd autobusem jest wygodniejszy: EVA Transportes obsługuje terminal autobusowy w centrum miasta zapewnia połączenie Loulé z wieloma innymi miejscami w Algarve, a także z Lizboną i Sewillą w Hiszpanii. Z kolei wielopasmowa autostrada łączy miasto z międzynarodowym lotniskiem w Faro. Na tym jednak nie koniec.

Cofnijmy się w czasie – historia Loulé

Dzięki cennemu wkładowi archeologii wiadomo, że obecność człowieka w Loulé sięga ery paleolitu, a powstanie i rozwój pierwszej osady na obszarze obecnego miasta prawdopodobnie nastąpiły w neolicie. Ówczesne społeczności  wykorzystywały rotacyjne siedliska, typowe dla wędrownych rolników i pasterzy, w postaci podziemnych jam (istniejących w okolicy Goldra, Esparguina i Matos da Nora). W następnych tysiącleciach nasilił się napływ  ludów ze wschodniej części Morza Śródziemnego. Fenicjanie i Kartagińczycy założyli pierwsze placówki handlowe na wybrzeżu, zwiększając tym samym rybołówstwo. Od połowy II wieku p.n.e. Rzymianie znacznie rozwinęli na tutejszych terenach: przemysł konserwowy, rolnictwo oraz wydobycie miedzi i żelaza. Wraz z przybyciem muzułmanów w VIII wieku narodziło się dobrze zorganizowane miasto (przodek obecnego): Al-’Ulya’ (Loulé). W 1249 roku Loulé zostało odbite z rąk mauretańskich przez Alfonsa III Dzielnego, a w 1266 nadano mu prawa miejskie. Rozwój miasta od czasu, tak i całej Portugalii, zatrzymało trzęsienie ziemi w 1755 roku. W latach 60. XX wieku miasto zaczęło się rozwijać turystycznie.

W latach 50. XX wieku na terenie Campina de Cima, na wschodnim krańcu ówczesnego miasta Loulé, powstała duża kopalnia soli, przez co stało się ono znaczącym ośrodkiem górniczym. Kopalnia jest dziś otwarta dla zwiedzających.

Co warto zobaczyć w Loule?

Kolorowy i tętniący życiem rynek

Rynek miejski ujrzał światło dzienne w 1908 roku. Jest to duży budynek w stylu neomauretańskim, w którym mieści się kilkadziesiąt straganów oraz stoisk z produktami regionalnymi, wyrobami od lokalnych rzemieślników, piekarzy, cukierników, rzeźników i rolników.  Targ w Loulé to duże cotygodniowe miejsce spotkań, w którym można zaopatrzyć się w świeżo złowione ryby, sezonowe owoce i warzywa, ser, chleb, miód, wędliny itp. 

Zamek z XIII wieku. i stare miasto

Drugim symbolem miasta jest XIII-wieczny zamek Castelo de Loulé z murami obronnymi w São Clemente (wybudowany pomiędzy XIV i XVIII wieku, odbudowany w XIX wieku  W murach zamku można zwiedzić muzeum miejskie (archeologia). Na pierwszym piętrze zamku mieści się rekonstrukcja tradycyjnej kuchni portugalskiej, w szczególności naczyń z miedzi i korka.

Jardim dos Amuados

Mały, bujny ogród, który istnieje od końca XIX wieku. Nazwano go tak ze względu na położenie ławek, ustawionych tyłem do siebie. Ta mała oaza spokoju zostałaby zbudowana na starym cmentarzu miasta. Z tylnego tarasu ogrodu możemy podziwiać panoramę miasta.

Łaźnie arabskie

W Loulé znajdują się ruiny nadmorskiego kurortu z XII i XIII wieku, obecnie rehabilitowanego przez władze miasta. W czasie okupacji arabskiej w pobliżu meczetu zbudowano łaźnię turecką, aby ułatwić praktykowanie kultu.

Karnawał w Loulé i inne atrakcje

Co roku w czasie karnawału na Avenida José Costa Mealha w centrum miasta odbywa się parada karnawałowa Corso Carnavalesco. Parada oparta jest na karnawale w Brazylii  uważana za najbardziej spektakularną paradę w kraju. Tysiące ludzi przyjeżdża po to, aby zobaczyć ferię barw na ulicach Loulé.

Biała Noc wprowadza latem wyjątkową atmosferę do miasta. To niezwykła noc zabaw i hucznych imprez na ulicach centrum miasta, które zostaje wówczas udekorowane na biało, a wszyscy odwiedzający imprezę proszeni są o białe stroje. 

Kolejną atrakcją w lokalnym kalendarzu, pod koniec czerwca, jest Festiwal MED. To międzynarodowe wydarzenie muzyczne o wyjątkowym charakterze, które odbywa się w historycznym centrum Loulé w świątecznym duchu: podczas dni festiwalu ulice między rynkiem, zamkiem i kościołem są przystrojone białymi markizami i można zobaczyć i cieszyć się słuchaniem do muzyków z całego świata.


Loule to niezwykle barwny zakątek na mapie Algarve, który polecamy koniecznie zobaczyć!