Po miesiącach nieprzerwanego słońca w Algarve…

Po miesiącach nieprzerwanego słońca w Algarve…

9 marca 2023 0 przez David Lugg

Właśnie wróciłam z pełnego wrażeń tygodnia w północno-wschodniej Polsce. Jeśli kiedykolwiek odwiedziliście Polskę zimą, to na pewno wiecie, że jest zupełnie inna niż Algarve. Nie znaczy to, że nie było pięknie – obszar, który odwiedziłem, znany jako „kraina 1000 jezior” – przyroda jest spektakularna. Ale z pewnością był to uderzający kontrast do Portugalii.

Polska była pokryta szaloną białą substancją, która, jak rozumiem, nazywa się śniegiem. Po miesiącu nieprzerwanego słońca w Algarve, życie w tej białej, zimowej krainie czarów było zaskakująco obce. Patrzyłem na skąpe dzikie jelenie, które poruszały się wzdłuż monochromatycznego krajobrazu, nadając światu bajkowy charakter. W połowie spodziewałem się natknąć na domek z piernika lub rodzinę trolli bawiących się wesoło na zamarzniętym jeziorze. Dawno nie czułem temperatury poniżej zera – i po raz pierwszy moje dziecko doświadczyło zimna.

Ponadto nie miałam pojęcia, ile czasu zajmie samo wyjście z domu – buty, spodnie, swetry, płaszcze, szaliki, czapki, rękawiczki – samo dotarcie do drzwi wyjściowych było nie lada przygodą. Jednak wszyscy spędzili miło czas i wróciliśmy z radosnymi wspomnieniami. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłam po wylądowaniu w Portugalii, było przebranie się z powrotem w moje szorty – czyż to nie zabawne, za czym się tęskni! Jednak było coś innego, za czym tęskniłem podczas mojego tygodniowego wyjazdu – coś nieoczekiwanego, nic namacalnego, jak moje japonki czy piasek. O dziwo, bardzo brakowało mi koloru niebieskiego.

Naprawdę nie widziałem koloru niebieskiego od czasu, gdy zanurzyłem się w śnieżnych chmurach wysoko nad lotniskiem w Warszawie. To dość magiczny efekt, jaki niebieski ma na duszę i dał mi natychmiastowe poczucie ulgi i wolności. Szybkie przejrzenie stron internetowych poświęconych dobremu samopoczuciu/zdrowiu informuje, że niebieski zaszczepia w psychice spokój i opanowanie. W wielu kulturach kolor niebieski (zwłaszcza jaśniejszy) może symbolizować uzdrowienie i nadzieję – firmy medyczne często używają niebieskiego jako głównego koloru w swoich logo.

Podobnie, ciemniejsze odcienie niebieskiego sugerują tony bezpieczeństwa, zaufania i autorytetu.  Wiele banków używa ciemnoniebieskiego koloru jako części swojej tożsamości korporacyjnej. W wielu krajach europejskich niebieskie są loga marek pasty do zębów, firm samochodowych, oprogramowania komputerowego, kart kredytowych, a nawet policji. Badanie przeprowadzone w 2003 roku wykazało, że sklepy z niebieskim wnętrzem były „znacznie bardziej lubiane”, a niebieskie światła uliczne zainstalowane w Glasgow okazały się drastycznie zmniejszać liczbę przestępstw.

Nie sądzę jednak, aby władze lokalne w najbliższym czasie chciały instalować niebieskie światła w Algarve. Wszechogarniający ogrom nieba i morza otacza cię od momentu, gdy spojrzysz na miasto. Nie ma wątpliwości, że Luz ma niezwykłe właściwości uspokajające. Miasto jest niebieskie, a nawet bardziej niebieskie. Można powiedzieć, że ma pięćdziesiąt odcieni błękitu.

Luz, Algarve

Historyk sztuki, Denis Dutton, zauważył, że „ulubionym kolorem świata jest niebieski, być może dlatego, że przypomina nam czyste, niebieskie niebo lub spokojne krajobrazy z jeziorami i rzekami, które dają nam poczucie komfortu i spokoju”. Myślę, że jest w tym wiele racji. Błękit przyciąga ludzi do Algarve raz po raz. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że region ten ma 300 słonecznych dni w roku.

Więc, proszę bardzo, to czego potrzebujesz w swoim życiu to trochę więcej niebieskiego. Następnym razem, gdy ktoś powie, że ma bluesa, może powinieneś powiedzieć im, jakie mają szczęście – albo to, albo powiedz im, aby zarezerwowali wakacje w pięknym Algarve. Jest tak daleko od śniegu, jak tylko można sobie wyobrazić – poza kostkami lodu w moim ginie z tonikiem.

David Lugg

#davidluggwriter