Alvor

Alvor

2 marca 2021 0 przez Kasia Lelów

Alvor łączy w sobie klimat małego, portugalskiego miasteczka i ośrodka turystycznego o dobrze rozwiniętej infrastrukturze. Z jednej strony jest kwintesencją lokalnych, rybackich tradycji i niespiesznego życia, z drugiej zaś zapewnia turystom wszelkie nowoczesne udogodnienia.

Arabskie miasto

Alvor  znajduje się na południowym wybrzeżu Portugalii w regionie Algarve. Ma dobrze rozwiniętą strukturę turystyczną i długą, bogatą historię. Alvor, podobnie jak większość miasteczek tego rejonu,  podlegało niegdyś pod rządy rzymskie, później należało  do  Kartagińczyków, a w końcu do Maurów, panujących tutaj przez kilka stuleci. W średniowieczu zostało odbite przez Portugalczyków, którzy wprowadzili swoją niepodzielną władzę trwającą do dziś. W miasteczku czuć w ducha historii reprezentowanego przez zabytkową część dawnej osady rybackiej wraz z oryginalnymi, wąskimi uliczkami oraz fragmentem ruin starego miasta. Pomimo że historia tego miejsca jest złożona i długa, do dziś zachowało się niewiele z jego starożytnej świetności. Nie zmienia to jednak faktu, że miłośnicy zabytkowej atmosfery i architektury znajdą tutaj coś dla siebie.

Alvor dziś

Alvor to jedna z ulubionych miejscowości wypoczynkowych.  Skorzystać można tutaj z wszelkich, turystycznych udogodnień. Z kolei malownicze, naturalne tereny pozwalają na przyjemne oderwanie od codzienności. Położenie miasteczka również świadczy o jego wszechstronnym charakterze – znajduje się ono bowiem pomiędzy dwoma innymi popularnymi miejscami: Lagos i Praia da Rocha.  Alvor może więc stanowić świetną bazę wypadową do zwiedzania równie pięknej okolicy. W starej części  znajdują się liczne bary, restauracje, kawiarnie, które wyjątkowo plastycznie komponują się z zabytkowym charakterem tego fragmentu wybrzeża. Kurort zachował lokalny urok, mimo rozwiniętej bazy turystycznej wraz z niemałą ilością hoteli. Czas płynie tu spokojnie, a rozległe, malownicze trasy spacerowe – ciągnące się wzdłuż oceanu – zapewniają relaks, ruch i niezapomniane widoki.

Igreja da Misericordia

Najstarszym i świetnie zachowanym zabytkiem w Alvor  jest kościół katolicki  (kapliczka) z XVI wieku Igreja da Misericordia. Wnętrze kościoła zachowało swój pierwotny styl oraz charakter. Obiekt jest czynny; wciąż odbywają się w nim nabożeństwa i uroczystości.  Jest otwarty dla zwiedzających.

Praia do Alvor

To długa, piaszczysta i dobrze zagospodarowana plaża z licznymi zatoczkami osłoniętymi skałami.  Plaża znajduje się w szerokiej zatoce Lagos, położonej na piaszczystym półwyspie, który rozciąga się na ponad 3,5 km na wschód od  Ria de Alvor. Takie położenie umożliwiło powstanie wewnętrznej laguny na tutejszych obszarach z niezwykle malowniczymi, bagiennymi fragmentami podmywanymi przez wody pobliskiego oceanu i rzeki. Tereny te wchodzą w skład Parku Naturalnego Alvor i są siedliskim licznych, rzadkich gatunków ptaków, owadów, ryb i innych rozmaitych gatunków wodnych oraz roślin. Bogactwo fauny i flory jest w tym miejscu niezwykłe.

Do zobaczenia w Alvor!