Szlak o smaku pływów

Szlak o smaku pływów

5 March 2021 0 By Moje Algarve

O Alvor pisaliśmy ostatnio. Miasteczko tętni życiem, turystów przyciąga nie tylko gastronomia i klimatyczne wąskie uliczki, ale przede wszystkim długie, szeroki, piaszczyste plaże. To właśnie wzdłuż plaży w Alvor biegnie szlak, który nazywany jest “Smakiem pływów”, chociaż nie udało nam się dotrzeć do informacji skąd pochodzi ta nazwa.

Szlak o smaku pływów

Jest to szlak okrężny, zaczyna i kończy się w tym samym puncie. Mierzy niecałe 5 km długości, a piesze pokonanie go zazwyczaj zajmuje wędrowcom około 2 godzin. Większość trasy prowadzi drewniani kładkami, dlatego trasa jest łatwa i przyjemna do pokonania, a dzięki dokładnemu oznakowaniu nie sposób się na niej zgubić.

Za punk początkowy wędrówki uznaje się:

37º 07′ 35.26” N 8º 35′ 45.26” W

Szlak biegnie wzdłuż zachodniej części Ria de Alvor- jest to przybrzeżny teren podmokłych bagien. Ten ważny i różnorodny ekosystem obejmuje wydmy, równiny błotne oraz słone bagna. Obszar ten jest bardzo istotny dla wybrzeża, porasta go różnorodna, wyspecjalizowaną roślinność, której zadaniem jest ochrona laguny przed morzem.

Na trasie

Na początku wędrówki ukazuje nam się przestrzeń, na której panują warunki sprzyjające rozwojowi młodych ryb, skorupiaków i mięczaków. Miejsce to służy tez jako obszar wylęgu dla wielu gatunków morskich stworzeń, które są cenne przede wszystkim pod względem handlowym. Jak widać, laguna ta jest cały czas żywa, aktywna oraz bardzo produktywna, przez co od zawsze budzi ogromne zainteresowanie badaczy i oczywiście przyciąga wielu turystów.

Idąc dalej widzimy rozległe, słone bagna, porośnięte wyjątkową roślinnością odporną na działanie soli. Jest to dom i schronienie dla wielu żywych organizmów zamieszkujących te tereny. Ponadto stanowią one bardzo istotną funkcje ochrony wybrzeża. Bagna zatrzymują składniki odżywcze i rozkładają szkodliwe zanieczyszczenia, dlatego często określa się je mianem nerek wybrzeża.

 Życie na tutejszych terenach toczy się zgodnie z naturalnym cyklem przypływów i odpływów. Podczas odpływów, ukazują się skorupiaki czy muszle. Można tutaj zaobserwować też wiele gatunków ptaków charakterystycznych dla terenów przybrzeżnych, zwłaszcza czaple modre czy sieweczki.

Nie tylko ptaki czekają na odpływ. Gdy poziom wód jest niski, można spotkać tu sporo tubylców wydobywających z piasku owoce morza. Jedząc w lokalnej resturacji “arroz de lingueirão”, czyli ryż z małżami brzytwowymi, możemy mieć pewność, że pochodzą one właśnie z lokalnych zbiorów.

Idąc wzdłuż plaży można obserwować systemy wydmowe, na których to piasek i rośliny są w stałej równowadze. Roślinność gęsto rośnie wzdłuż tutejszych wydmy. Rośliny takie jak perz właściwy rosną w bocznej linii, podczas gdy żonkile nadmorskie i „trawa plażowa” gęsto porastają wydmy. Roślinność ta pomaga w procesie kształtowania wydm poprzez stabilizację piasku.

Wydmy w Alvor

W drodze powrotnej, podążając szlakiem wchodzimy na tereny, na których dominuje głownie ptactwo takie jak rybitwa białoczelna i sieweczka morska. Ci niezwykli mieszkańcy tego obszaru gnieżdżą się na rozległych, piaszczystych wydmach. Kiedy chcą założyć gniazdo, ptaki te kopią mały otwór w piasku i gromadzą w mim małe kawałki muszli, w ten sposób przygotowują bezpieczne miejsce dla siebie i swojego potomstwa.

Jak dojechać?

Z Faro jedz drogą N125 w kierunku Portimão. Miń zjazd do Portimão i zjedź z N125 zjazdem w kierunku Alvor. Następnie kieruj się na plażę Alvor. Tuż przed plażą znajdują się port rybacki oraz parking. Tu zaczniesz swoją wędrówkę.

Uwagi

Szlak jest trasą całoroczną, lecz decydując się na pokonanie go w okresie letnim, trzeba pamiętać o nakryciu głowy, kremie z filtrem i oczywiście butelce wody.

Szlak częściowo prowadzi przez odcinki na piaskach, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie, wygodne obuwie. Przy wysokich temperaturach piasek mocno parzy.