Albufeira – miasto, które nie zasypia

Albufeira – miasto, które nie zasypia

19 grudnia 2021 0 przez Kasia Lelów

Albufeira jest jednym największych, rozbudowanych i tętniących życiem kurortów w Algarve, który poza turystyczną infrastrukturą ma do zaproponowania swoim gościom również zabytkową, lokalną atmosferę. Jej wyraźne echa można odnaleźć w Starym Mieście utrzymanym w tradycyjnym stylu. Dodatkowo rozległe plaże, nowoczesna marina, pola golfowe i turkusowy ocean szumiący nieustannie – gwarantują udany wypoczynek dla każdego.

Zapraszamy na krótki spacer po Albufeirze!

Albufeira znajduje się na południu Portugalii, w rejonie Algarve, ok.255 km od Lizbony. Jej historia, podobnie jak całego region, obejmuje wpływy starożytnych Rzymian, którzy miasto nazywali Baltum. Należy podkreślić, że Rzymianie odcisnęli wyraźne piętno na długiej historii Albufeiry: wnieśli swój system administracyjny, umiejętności rolnicze i działalność handlową, a pod ich rządami  ówczesna wieś stale się rozrastała. Dziś można gdzieniegdzie zobaczyć kilka pozostałości z czasów rzymskich, takich jak odcinki akweduktu i lokalne mosty. Albufeira była również ważnym punktem handlowym z Kartagińczykami, Grekami i Fenicjanami, którzy wprowadzili do tutejszego życia społeczno-gospodarczego koncepcję waluty pieniężnej, a także solenie w celu konserwacji żywności. Miasto znajdowało się też pod silnym wpływem Maurów, którym zawdzięcza swoją teraźniejszą nazwę. Albufeira bowiem po arabsku, w dosłownym tłumaczeniu, oznacza „Zamek na Morzu” (al-Buhera). Arabowie wprowadzili do miasta nowe metody i narzędzia rolnicze, takie jak koła wodne do wyciągania wody z podziemnych studni, a także nawóz wspomagający wzrost upraw. Wzmocnili też tożsamość miejską rozwijającego się miasta, poszerzając horyzonty gospodarcze, opierające się wcześniej się wyłącznie na rybołówstwie.  W średniowieczu chrześcijanie stali się główną potęgą regionu Algarve, wypędzając Maurów w połowie XIII wieku. Król Afonso III uczynił Albufeirę częścią królestw Portugalii i Algarve.  

Trzęsienie ziemi z 1755 r. zniszczyło praktycznie całe miasto, którego odzyskanie zajęło dziesięciolecia i dopiero w połowie XIX wieku przemysł rybny przywrócił miasto do życia.

Stare Miasto Albufeira

Można odnieść wrażenie, że życie na Starym Mieście Albufeiry prawie nigdy nie zamiera i wciąż ma do zaoferowania coraz to nowe atrakcje. Skupia się wokół pełnego zieleni głównego placu Jardim Publico de Albufeira, otoczonego galeriami, restauracjami i sklepami. To miejsce idealne do spokojnych, klimatycznych spacerów i zakupów oraz oczywiście do delektowania się zabytkowym klimatem,  także uroczą, tradycyjną atmosferę pod postacią zabytkowych kamienic, dawnych murów miasta, brukowanych uliczek i kolorowych azulejos na fasadach budynków. Można tutaj posłuchać występów na żywo muzyków z całego świata, spróbować lokalnej i międzynarodowej kuchni, odwiedzić lokalny targ, oferujący bogate, świeże dary oceanu. Po zmroku Starówka zaczyna tętnić nocnym życiem oświetlonym przez tysiące kolorowych neonów zdobiących jej główne ulice.

Zanurz się w historię, kulturę, zrelaksuj na plaży

W celu zasmakowania lokalnej historii oraz kultury warto udać się do galerii: Galeria de Arte Pintor Samora Barros, która mieści się w starej elektrowni i oferuje prace lokalnych artystów. Można też odwiedzić niektóre z głównych atrakcji miasta np. Muzeum Sztuki Sakralnej, znajdujące się w kościele San Sebastian, Albufeira Igreja Matriz lub Igreja Sant’Ana. Jeżeli chodzi o tutejsze plaże to na uwagę zasługuje Praia do Peneco i Praia dos Barcos – obie szerokie, o wygodnym dojściu, wypełnione złotym piaskiem gwarantują przyjemny  wypoczynek.

Do zobaczenia w Albufeirze!