Sagres, czyli starożytny koniec świata

Sagres, czyli starożytny koniec świata

26 grudnia 2021 0 przez Kasia Lelów

Jeżeli chcesz znaleźć się w najbardziej wysuniętym na wschód punkcie Europy – musisz odwiedzić Sagres. Odkryjesz tu majestatycznie, niewiarygodnie wysokie klify, malownicze plaże, emocjonujące warunki do surfowania, a także świadectwa historyczno-kulturalne regionu oraz całej Portugalii. Poznasz jak smakują wyjątkowe silne wiatry Algarve i… niezwykle szybko zmieniająca się pogoda.

Sagres leży na terenie Parku Narodowego: Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina. To rozległy, chroniony obszar z imponującymi widokami na ocean, surowe klify oraz urzekającą roślinność. Rozciąga się od Porto Covo w regionie Alentejo do Burgau, 12 km na zachód od Lagos. Sagres położone na skalistym płaskowyżu jest idealną bazą wypadową do wielu pięknych plaż oraz miasteczek położonych wzdłuż zachodniego wybrzeża Algarve. Większość aktywności turystycznej miasta koncentruje się wokół malowniczego portu rybackiego, a także głównego placu: Praça da República.

Historia Sagres sięga epoki kamienia. Odkryto tu również ślady celtyberyjskich grobów z III tysiąclecia. Pliniusz Starszy napisał, że obszar Sagres był znany jako Promontorium Sacrum (Święty Cypel) – starożytni Rzymianie wierzyli, że to surowe, mroczne, wietrzne miejsce na końcu kontynentu było siedzibą bogów. W pobliżu miasteczka znajduje się historyczna trasa spacerowa o długości ponad dwóch kilometrów, rozciagająca się od Hortas do Tabual. Według niektórych źródeł można na niej podziwiać formacje megalityczne.

W ciągu wieków na niestabilnych wodach u wybrzeży Sagres miało miejsce kilka incydentów na morzu: Columbus rozbił się niedaleko Cape São Vicente w 1476, a Sir George Rooke został pokonany przez francuskiego admirała Tourville w 1693 roku.

Co warto zobaczyć w Sagres?

Fortaleza de Sagres na cyplu Ponta de Sagres

Fortaleza de Sagres to fortyfikacja, której początki sięgają XV wieku. Z rozkazu księcia Henryka Żeglarza forteca została zbudowana w 1453 roku, aby chronić Sagres przed mauretańskimi piratami. Książę Henryk Żeglarz założył tu również swoją pionierską Szkołę Nawigacji, by wytyczać trasy obrane przez portugalskich odkrywców wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki i nie tylko. Po wejściu do fortu widać wbudowany w ziemi duży, szeroki na 43 metry kamienny okrąg – to Rosa dos Ventos, gigantyczny wiatrokompas marynarski Henry wykorzystywał szkołę do zbierania wykresów, map i podręczników morskich oraz do gromadzenia imponującego asortymentu specjalistów: kartografów, doświadczonych marynarzy, astronomów, bogatych kupców i matematyków, którzy dzielili się swoją wiedzą i pomysłami dotyczących eksploracji.

Henryk Żeglarz zaprojektował i udoskonalił karawelę: pionierski statek wykorzystywany podczas złotej epoki portugalskich odkryć „nowych światów”. Z fortu roztacza się niesamowity widok na wybrzeże, a w pogodny dzień można zobaczyć całą drogę do przylądku Cabo de Sao Vincente. Wewnątrz fortu znajdują się armaty (przypominające obronnym charakterze miejsca) oraz kaplica znaną jako Nossa Senhora da Graca. Kaplica ta została wzniesiona w 1579 roku i wypełniają ją wizerunki św. Wincentego, umęczonego diakona z IV wieku, od którego nazwano przylądek. Z fortu do przylądka i z powrotem prowadzi wygodna ścieżka. Spokojny spacer gwarantowany!

Cabo de São Vincente

W pobliżu ok. 6 km od Sagres znajduje się Cabo de  São Vincente. To najbardziej wysunięty na południowy zachód punkt kontynentalnej Europy uznawany przez starożytnych Rzymian za koniec znanego im świata. Cypel wziął swoją nazwę od św. Wincentego (Wincentego) z Saragossy, o którym mówiono, że był torturowany przez wcieranie soli w rany, a następnie spalony żywcem około 304 roku n.e. Według legendy jego szczątki zostały sprowadzone na brzeg, na którym zbudowano kapliczkę strzeżoną przez kruki. W XII wieku relikwie te (w towarzystwie kruków) zostały przeniesione do Lizbony, a Vicente jest jednym ze świętych patronów Lizbony. Uważa się, że ostatni z kruków wokół katedry w Lizbonie zmarł w 1978 roku.

Wciąż można tu też zobaczyć ruiny klasztoru, który w dużym stopniu został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1755 roku. Znajduje się tu również kultowa, działająca latarnia morska góruje nad klifami. Przy latarni jest muzeum oraz sklep z pamiątkami.

Koniecznie idź na plaże w Sagres!

Praia da Mareta

Praia da Mareta to plaża położona najbliżej Sagres, licząca sobie około 800 metrów długości. Położona w zatoce, otoczona skalistymi klifami daje wytchnienie od wiatru i jest idealna do uprawiania do windsurfingu, kajakarstwa oraz nurkowania.

Praia Do Martinhal

Położona na wschód od Sagres, Praia do Martinhal to kolejna stosunkowo duża, miejscowa plaża. Ma kilka wysepek położonych na morzu, które można zwiedzać łodzią. Te wapienne wysepki znane są z jaskiń i podwodnych grot. Istnieje możliwość zorganizowania wycieczki nurkowej lub złapania łodzi z plaży lub portu Sagres.

Praia do Tonel

Jeśli lubisz surfować, Praia do Tonel to miejsce, w którym powinieneś być. Ta niewielka plaża oferuje jedne z najlepszych fal w Europie!

Rezerwat przyrody Sagres

Pomiędzy Fortaleza de Sagres i Cabo Sao Vicente znajduje się Reserva Biogenetica de Sagres, chroniony rezerwat przyrody, w którym żyje wiele unikalnych i bioróżnorodnych gatunków. Obserwatorzy ptaków z całego świata gromadzą się tutaj, aby podziwia aż 25 rzadkich gatunków ptaków, które wybrały rezerwat na swój dom. Obszar ten ma również szereg siedlisk przybrzeżnych, takich jak bagna, klify, wydmy i laguny. Siedliska te sprzyjają również rozwojowi rzadkich gatunków roślin.

Gotowi na wizytę w Sagres?