Portugalia w karnawałowych rytmach

Portugalia w karnawałowych rytmach

31 stycznia 2021 0 przez Kasia Lelów

Choć czas nie nastraja do zabawy, to warto odczarować trochę rzeczywistość i dać się porwać w wyobraźni karnawałowemu szaleństwu. A jeżeli mowa o karnawale, to koniecznie należy wspomnieć o jego portugalskiej odmianie.

Karnawał i jego początki

Przyjmuje się, że korzenie karnawału sięgają czasów starożytnych, w których panował kult płodności, obfitości oraz uprawy roli. Jego początków upatruje się również we Włoszech, w których w przeddzień Wielkiego Postu, Włosi organizowali głośne uczty, pełne tańców, muzyki i kolorowych przebierańców. Zwyczaj ten objął w niedługim czasie Europę, w tym – Portugalię, aby następnie rozprzestrzenić się w różnych częściach świata.

Portugalia szaleje!

Karnawał w Portugalii to czas magiczny, zjawiskowy i na wskroś wyjątkowy. Pełen jest rozmaitych tradycji, wierzeń, wpływów kulturowych. Fala zabawowego szaleństwa rozgrywa się w Portugalii ponad wszelkimi podziałami. Potrafi porwać każdego bez względu na pochodzenie, rasę czy zasobność portfela, bo przecież nic tak nie jednoczy ludzi… jak wspólne ucztowanie! A portugalski karnawał to celebracja w pełnym znaczeniu tego słowa. Nie ma miejsca na smutki i troski. Jest za to czas na nieskrępowaną, pełną fantazji –  zabawę.  Tutejszy karnawał kipi energią! Radość dosłownie unosi się  w powietrzu, a feria barw rozlewa się kolorową rzeką na ulicach.  Wszędzie słychać wesołe rytmy bębnów, grzechotek, które poruszają do tańca wielobarwne tłumy.  Uczestnicy karnawału prześcigają się w wymyślnych, często bardzo kosztownych  strojach, długo i pracowicie szykowanych na tę specjalną okazję. W karnawałowym klimacie trzeba dać się ponieść fantazji.

Gdzie, kiedy i jak się bawić

1. Madera, Carnaval do Funchal     

Madera słynie z karnawału nieustępującego miejsca temu w Rio De Janeiro. Pełno w nim równie  zjawisko przystrojonych uczestników, których barwne kostiumy mogą przyprawiać o kolorowy zawrót głowy.  Ciała uginają się pod ogromem brokatowych ozdób, piór i innych najbardziej wymyślnych elementów stroju. Centrum zabawy jest Funchal – miasto położone na południowym wybrzeżu wyspy, które na czas karnawału zamienia się w plac dla  tancerzy  z największych szkół samby prezentujących swoje niesamowite umiejętności taneczne.  Te niezwykle popisy taczane odbywają się  Na specjalnie w tym celu zaprojektowanych platformach. Nie sposób oderwać oczu od tego bajecznego widowiska. Na ten wyjątkowy czas Funchal staje się stolicą ekstatycznych dźwięków, śpiewów i tańców poruszających wszystkie zmysły.  Karnawał na Maderze rozpoczyna się na ok. 40 dni przed Wielkanoc i kończy się w dzień poprzedzający Środę Popielcową, czyli w  tłusty wtorek (Terca – Feira Gorda).

2. Loule, Carnaval de Loule

Loule to niewielkie miasteczko położone na południu Portugalii w popularnym wśród turystów i niezwykle malowniczym regionie – Algarve. Odbywa się tu karnawał  mający    100 – letnią tradycję, uznawany za najstarszy w całym kraju. W połowie lutego przystrojone ulice wypełniają się kolorowymi przebierańcami wirującymi w rytmie wesołych, głośnych rytmów puszczanych z głośników lub pochodzących od ulicznych grajków.  W karnawałowym korowodzie trudno nie zauważyć platform z rozmaitymi postaciami z życia politycznego lub artystycznego. Karnawał zdominowany jest przez wpływy kultury brazylijskiej.

3. Lizbona, Carnaval de Torres Vedras    

W miejscowości Torres Vedras, znajdującej się  niespełna 50 km od Lizbony, karnawałowa maskarada rozbrzmiewa przy akompaniamencie nocy.  Zabawa rozpoczyna się  tutaj wraz  z nastaniem zmroku i przybiera na sile w miarę gęstnienia nocy, a rozentuzjazmowany tłum kolorowych uczestników wędruje uliczkami miasta. Wszyscy są pochłonięci wspólnym, hucznym świętowaniem. Każdy każdego zachęca do zabawy. Zabawa karnawałowa trwa tutaj 6 dni i ma miejsce pod koniec lutego.