Udostępnij na

Zmiany w zasadach przekraczania granic

W związku z przedłużeniem stanu wyjątkowego w Portugalii o kolejne 15 dni, 28 marca 2021 zostało wydane despacho (rozporządzenie) w sprawie lotów do i z Portugalii.

Nadal zakazane są loty w celach turystycznych z krajów EU i Shengen, w których w ciągu ostatnich 14 dni było więcej niż 150 przypadków na każde 100 tys. mieszkańców. Zakaz ten dotyczy również innych krajów spoza EU i Shengen, które nie znalazły się na europejskiej liście bezpiecznych krajów.

Powinniśmy posiadać ważny, udokumentowany powód lotu do Portugalii. Bez problemu przejdziemy kontrolę graniczną, jeśli posiadamy medlunek (rezydencję) w Portugalii lub gdy wybieramy się do Portugalii służbowo bądź w celach edukacyjnych.

Zawsze wymagany jest negatywny test PCR wykonany max. 72h przed wejściem na pokład samolotu lecącego bezpośrednio do Portugalii. Z wykonania testu zwolnione są dzieci poniżej 2 lat (24 miesięcy). Jeśli dziecko ukończyło już 2 latka, również musi posiadać negatywny wynik testu, aby zostało wpuszczone do Portugalii.

Ponadto w przypadku krajów, w których w ciągu 14 dni zanotowano powyżej 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców, wymagana jest 14 dniowa kwarantanna. Na tą chwilę Polska znajduje się właśnie w tej grupie.

Podróże zezwoloneTest PCRHiszpania, Islandia, Irlandia, Włochy, Lichtenstein, Australia, Chiny, Południowa Korea, Nowa Zelandia, Ruanda, Singapur, Tailandia
Tylko niezbędne podróżeTest PCRKraje w których w ciągu 14 dni odnotowano 150-500 przypadków na każde 100 tys. mieszkańców:
Austria, Belgia, Chorwacja, Dania, Grecja, Finlandia, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Szwajcaria
Tylko niezbędne podróżeTest PCR i 14 dni kwarantannyKraje w których w ciągu 14 dni odnotowano powyżej 500 przypadków na każde 100 tys. mieszkańców:
Bułgaria, Czechy, Cypr, Estonia, Francja, Malta, Polska, Republika Południowej Afryki, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry
Tylko niezbędne podróżeTest PCRPozostałe kraje
Zakaz podróżyBrazylia, Wielka Brytania

To może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *