Udostępnij na

Zaszczepieni bez testu? Dopiero w lipcu!

Unia Europejska oficjalnie podpisała dokument, na który wszyscy czekali. Chodzi o wprowadzenie elektronicznych certyfikatów, które zezwolą osobom zaszczepionym na podróżowanie bez konieczności wykonywania testów przed samą podróżą.

Dziś, 14 czerwca 2021 podczas ceremoniii Parlamentu Europejskiego w Brukselii został podpisany dokument, regulujący możliwość podróżowania na podstawie certyfikatu elektronicznego, który informuje, czy dana osoba jest zaszczepiona, czy jest ozdrowieńcem lub czy ostatnio wykonany test był negatywny czy pozytywny. Dokument został podpisany przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, przewodniczączego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoliego i przewodniczącego Rady UE António Costa.

Portugalia jest już technicznie gotowa do rozpoczęcia emisji certyfikatów, które mają zacząć obowiązywać, tak jak podpisany dziś regulamin, od 1 lipca 2021.

Obywatele, którzy nie mają jeszcze przeciwciał, mogą również zażądać wydania cyfrowego certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu, ale będzie on ważny tylko przez 72 godziny, jeśli jest to PCR lub 48 godzin, jeśli jest to szybki test antygenowy. W takich przypadkach wprowadzony zostanie uproszczony system ograniczeń oparty na kodowaniu kolorami mapy epidemiologicznej Europejskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób:
podróżni z obszaru zielonego będą zwolnieni z ograniczeń,
ci, którzy przyjeżdżają z obszaru pomarańczowego to będą musieli wykazać negatywny wynik testu,
a osoby opuszczające czerwoną strefę będą musiały zostać poddane kwarantannie.

Źródło informacji: Publico.pt

To może Cię zainteresować...

1 Komentarz

  1. 19 czerwca 2021

    […] pisaliśmy też TUTAJ , że od 1 lipca wchodzą w życie certyfikaty i osoby zaszczepione będą zwolnione z obowiązku […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *