Udostępnij na

Zasady plażowania 2021

Na wielu portugalskich plażach sezon plażowy już się zaczął! Oznacza to, że plaże są już strzeżone przez ratowników, można się bezpiecznie kąpać. Wybierając się na plażę trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach.

Obłożenie plaż

Przed wybraniem się na plażę warto sprawdzić poziom obłożenia na plaży na stronie Info Praia (apambiente.pt) lub w aplikacji o tej samej nazwie. W tym roku ponownie obowiązuje ten sam system, co rok temu.

  • Zielone – plaża o obłożeniu do 50%
  • Zółte – plaża o obłożeniu 50-90%
  • Czerwone – powyżej 90%, zakaz wstępu.

Obłożenie obliczane jest na podstawie ilości telefonów zarejestrowanych przez satelitę w danej lokalizacji. Nikt nie stoi przy plaży i nie liczy ile osób wchodzi czy wychodzi.

Maseczki

Wejścia na plażę w większości miejsc są dosyć wąskie, gdzie nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego, dlatego wchodząc na plażę, maska jest obowiązkowa. Za brak maski lokalni stróże prawa będą mogli wlepiać mandaty 50-100€. I to nie tylko policja (PSP oraz GNR) ale także policja wodna (Maritima) będzie mogła dać mandat za brak maski.

Maseczkę trzeba też założyć, jeśli wybierasz się do baru czy restauracji przy plaży. Nawet jeśli chcesz usiąść na tarasie, w drodze do stolika maska jest obowiązkowa. Można ją zdjąć, dopiero kiedy siedzimy przy stole. Tu aktualnie obowiązują limity, max. 10 osób przy stoliku na świeżym powietrzu i max. 6 przy stoliku wewnątrz lokalu.

Przy plażach w Algarve dostępne są bezpłatne toalety. Żeby z nich skorzystać, musimy mieć założoną maseczkę.

Jeśli chcemy pospacerować wzdłuż brzegu oceanu, maska nie jest obowiązkowa. Należy jednak pamiętać o odległości 1,5m od innych spacerowiczów.

Plażing

Rozkładając swój koc czy ręcznik na plaży, należy pamiętać, że zachować co najmniej 1,5m odstępu od innych osób, a jeśli plażujemy w grupie (3-5 os), należy zachować odstęp 3m od innych plażowiczów. W przypadku grup powyżej 5 os, niestety trzeba się podzielić na mniejsze grupy i zachować 3m odstępu, lub rozsiąść się np. parami z odległościami 1,5m.

Podobno w tym roku odległości te mają być kontrolowane przez policję wodną, która w tym zakresie również może wlepiać mandaty.

Sport

Niestety w tym roku fani sportów plażowych nie będą zachwyceni. Na plaży można jedynie uprawiać sporty indywidualne. Granie w piłkę czy w paletki jest zabronione. Ale jest wyjątek! Jeśli na plaży jest bardzo mało osób, oznaczona jest na zielono, to można sobie pograć w dwie osoby.

Jeśli chodzi surfowanie, to w szkołach surfowania grupa nie może być wieksza niż 5 uczestników. Podczas takiej lekcji zarówno w wodzie jak i na piasku należy zachować co najmniej 1,5m odległości między uczestnikami.

Pączki

Jeśli ktoś był już w Portugalii na plaży, tego z pewnością nie dziwi ten akapit. Otóż symbolem portugalskich plaż są pączki. Dlatego też przepisy regulują kwestię pączków. Sprzedaż pączków na plaży została oficjalnie dozwolona 🙂 W końcu nie może zabraknąć zamaskowanych panów noszących styropianowe pudła i wołający „Olha, bolinha! Com creme! Sem creme!” (tłum. Zobacz, pączek! Z kremem! Bez kremu!) ale o pączkach napiszemy innym razem…

To może Cię zainteresować...

2 komentarze

  1. 2 czerwca 2021

    […] Zasady plażowania 2021 […]

  2. 1 lipca 2021

    […] Zasady panujące na plażach zostały utrzymane. Zasady plażowania 2021 – Moje Algarve – portal turystyczny […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *