Udostępnij na

Zasady obowiązujące od 1 października

W związku z tym, że w Portugalii do końca września będzie już ponad 85% w pełni zaszczepionych mieszkańców, od początku października zostają zniesione kolejne restrykcje, a po ponad półtora roku zamknięcia będą mogły zostać otwarte kluby nocne. Co dokładnie zmienia się od 1 października?

 1. Zostają zniesione limity dotyczące ilości osób siedzących przy stołach w lokalach gastronomicznych.
 2. Zostają ponownie otwarte kluby i dyskoteki, jednak aby do nich wejść trzeba zaprezentować certyfikat lub wykonać test przy wejściu.
 3. Zniesiony zostaje wymóg prezentowania certyfikatu lub testu podczas meldowania się w obiektach noclegowych czy przy wejściu do restauracji w celu spożycia posiłku.
 4. Certyfikat nadal jest wymagany w celu odwiedzin w szpitalach i domach opieki.
 5. Zostają zniesione limity osób biorących udział w wydarzeniach kulturalnych, a dostęp do dużych wydarzeń kulturalnych, sportowych i korporacyjnychh mają tylko osoby z certyfikatem.
 6. Zostaje zniesiony zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, będzie też można ponownie kupić alkohol na stacji benzynowej.
 7. Został utrzymany nakaz noszenia masek w transporcie publicznym.
 8. Maski są też nadal obowiązkowe w przestrzeniach handlowych o powierzchni powyżej 2000 m kwadratowych oraz podczas wydarzeń kulturalnych, w tym podczas spektakli kinowych czy teatralnych.
 9. Zostają zniesione limity ilości osób w przestrzeniach handlowych, podczas wydarzeń kulturalnych oraz uroczystości rodzinnych typu wesela, chrzciny.
 10. Telepraca nie jest już rekomendowana, znika też obowiązek testowania pracowników w miejscach pracy, gdzie zatrudnionych jest więcej niż 150 pracowników.
 11. W celu przekroczenia granicy drogą morską lub powietrzną nadal wymagane są certyfikaty lub testy.

Przypominamy również, że certyfikat można uzyskać nie tylko na podstawie szczepienia. Certyfikat mogą otrzymać również ozdrowieńcy do 180 dni od przebycia choroby oraz osoby które wykonały wykonały test PCR i uzyskały wynik negatywny (ważny 72h) lub test antygenowy z wynikiem negatywnym (ważny 48h).

To może Cię zainteresować...

2 komentarze

 1. Arek pisze:

  Czy można prosić o aktualizację danych? Jak teraz wyglądają zasady? Przy powrocie do Berlina muszę wykonać testy dla siebie i rodziny. Gdzie mogę je wykonać? Czy wcześniej muszę się gdzieś rejestrować? Czy z miejsca? Jaka jest cena za test?

  • Moje Algarve pisze:

   Najlepiej dopytać się w miejscu zakwaterowania, gdzie lokalnie można wykonać test. Hotele współpracują z laboratoriami, najlepiej od razu meldując się poinformować, że będą Państwo chcieli wykonać testy przed wylotem. Ewentualnie można wykonać test na lotnisku, wystarczy być godzinę wcześniej niż standardowo. Testy antygenowe kosztują 25 EUR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *