Tavira

Tavira

20 kwietnia 2021 0 przez Kasia Lelów

Nie wiemy, czy istnieje konkurs na najbardziej czarujące miasteczko na południu Portugalii, ale jeśli tak, to Tavira zajmuje w nim miejsce na podium. A dlaczego? Oto lista powodów:

Magiczne uliczki

Przede wszystkim należy podkreślić, że Tavira jest miejscem wprost wymarzonym do spacerów. Miasteczko kryje w sobie labirynt brukowanych uliczek z licznymi, małymi placami otoczonymi liściastymi drzewkami pomarańczowymi lub mandarynkowymi. W upalne dni można znaleźć ukojenie od słońca na ławeczce pod jednym z takich zielonych parasoli. Fani zabytkowych, portugalskich kamieniczek będą zachwyceni – Tavira ma naprawdę sporą kolekcję tych uroczych budynków.

Rzeka Gilão

Most rzymski i rzeka

Most stanowi najsłynniejszą atrakcję w Tavirze i jeden z najczęściej fotografowanych obiektów na południu Portugalii. Zazwyczaj oblegany jest przez turystów, chcących uchwycić jego czar albo malowniczą panoramę na rzekę i nadbrzeże usiane kolorowymi kamieniczkami.  Choć most nazywa się rzymskim lub romańskim, to w rzeczywistości został zbudowany przez Maurów w XII wieku. Łączy dwa brzegi rzeki Gilão, na których wciąż toczy się rybackie życie. Na jednym brzegu znajduje się nadal działający, mały port rybacki będący pozostałością po czasach portowej świetności miasta. Mówiąc o Tavirze, trzeba też wspomnieć o licznych, lokalnych restauracjach usytuowanych tuż nad rzeką. Serwowana w nich pyszna, portugalska kuchnia – w połączeniu z urzekającym widokiem okolicy – gwarantuje udane i wyjątkowo piękne chwile. A zachód słońca w takim otoczeniu to prawdziwa uczta dla zmysłów.

Widok na kościół Santa Maria z zamkowych ogrodów

Zabytki, zabytki, zabytki

Tavira jest nimi wypełniona. Przechadzając się uliczkami, można trafić na zabytkowe kościoły pochodzące najczęściej z epoki renesansu. Uwagę przyciągają również ruiny zamku Castelo de Tavira, kryjące ogród pełen kwiatów i zielonych krzewów. Z murów dawnego zamku widać imponującą panoramę miasteczka. Dla spragnionych skarbów i odkryć archeologicznych Tavira proponuje wizytę w muzeum, które udostępnia znaleziska z czasów starożytnych.

Ilha de Tavira

…czyli inaczej Wyspa Tavira położona jest na południe od miasteczka i należy do terenów parku naturalnego Ria Formosa. Wyspa ma 11 kilometrów długości i do 1 km szerokości. Tworzą ją trzy wyspy – wspomniana Ilha de Tavira, będąca tą największą oraz dwie mniejsze – Praia De Terra Estreita, spokojna, mała plaża i Praia do Barill, słynąca ze starej fabryki tuńczyka. Każda z wysp ma plaże o białym, miękkim piasku zachęcającym do całodziennego wypoczynku. Plaże należące Ilha de Tavira uznawane są za jedne z najpiękniejszych na południu Portugalii!

Ilha de Tavira na Ria Formosa

Baza wypadowa

Tavira to również doskonała baza wypadowa do zwiedzania całego regionu Algarve lub terenów Hiszpanii znajdujących się w bliskim sąsiedztwie.