Silves – podróż w czasie

Silves – podróż w czasie

14 maja 2021 0 przez Kasia Lelów

Jest na mapie południowej Portugalii miejsce, które przenosi czasie. Miasteczko Silves, bo o nim mowa, zabiera zwiedzających w daleką przeszłość. Poznawanie terenów mauretańskiej stolicy Algarve cofa rzeczywistość o wiele wieków. Gotowi na podróż w czasie?

Duch dawnych epok

Silves było niegdyś prehistoryczną osadą, która zostawiła po sobie liczne, wartościowe pamiątki odkrywane po dziś dzień przez archeologów oraz badaczy. Zbiory, pochodzące z prowadzonych w mieście wykopalisk, gromadzone są w tutejszym muzeum i zawierają znaleziska z ery paleolitu, neolitu, epoki brązu, żelaza, a także z okresu rzymskiego i średniowiecza. Jednak przede wszystkim należy wspomnieć o archeologicznych skarbach będących dziedzictwem rozległego (bo trwającego 500 lat) panowania islamskiego. Historia Silves jako dość dobrze zorganizowanej osady, sięga czasów panowania rzymskiego, kiedy to było nazywane Cilpes. Osadę zasiedlały kolejno plemiona Celtów i Wizygotów, jednak czasy świetności miasta i jego pełnego rozkwitu przypadają na okres panowania Maurów. Wojowniczy Arabowie podbili tereny dzisiejszego Silves w czasie kolonizowania Półwyspu Iberyjskiego, by niepodzielnie władać miastem od  IX do  XII wieku. W tym czasie było ono jednym z ważniejszych miast części regionu Al-Andalus. Do dziś nad miastem unosi się duch arabskiej obecności, a w samym Silves znajdują się budowle świadczące o jego islamskiej historii. Za panowania mauretańskiego nosiło nazwę Xelb i było ośrodkiem tętniącym życiem i handlem rzecznym. Strategiczne położenie nad rzeką Arade nadawało mu rangę ważnego węzła handlowego i portowego, a nawet kulturowego.

Zamek w Silves

To najbardziej znany i imponujący symbol historii miasta. Wzniesiony na wzgórzu, króluje nad miastem. Stanowi charakterystyczny punkt Silves. Zamek jest otwarty dla zwiedzających. Oferuje spacer po malowniczym ogrodzie i odwiedziny w salach ozdobionych licznymi przedmiotami z militarnej przeszłości budowli. Zamek powstał za czasów islamskiej okupacji, prawdopodobnie w miejscu romańskich fortyfikacji. Znajduje się tu Cisterna Grande, czyli cysterna na wodę z XIII wieku, która niegdyś zaopatrywała w wodę całe miasto. Cysterna prezentuje się imponująco. Zbudowana jest na 6 kolumnach, ma dziesięć metrów wysokości i 820 metrów kwadratowych powierzchni. Legenda głosi, że nawiedza ją duch mauretańskiej dziewicy.

Most Ponte Romana

Choć nazwa wskazuje na starożytne pochodzenie mostu, to powstał on około XIV wieku. Stanowi przykład doskonale zaplanowanej oraz wykonanej kamiennej konstrukcji.  Most został zbudowany z lokalnego kamienia.  Liczy sobie 76 metrów długości i łączy dwa brzegi rzeki Arade. Na uwagę zasługuje 5 idealnie wyrzeźbionych łuków, na których opiera się budowla.

Stare miasto w Silves

Pełne uroku, stromych uliczek z wieloma malowniczych kawiarniami. Idealne do spacerów oraz spędzania czasu pełnego relaksu. Silves ma niepowtarzalny klimat. Spowija je aura spokoju, tajemniczości oraz wszechobecnej historii. Do miasteczka można dostać się wygodną trasą lądową albo udać się w niezapomniany rejs wodami Arade i podziwiać je z poziomu rzeki.

Spotkajmy się w Silves!