Udostępnij na

Przedłużenie stanu wyjątkowego do 16 marca

Stan wyjątkowy został przedłużony do 16 marca na tych samych zasadach, które obowiązują aktualnie.

Możecie o nich przeczytać tutaj:

Przedłużenie stanu wyjątkowego do 1 marca – Moje Algarve

Portugalia ograniczyła ruch międzynarodowy – Moje Algarve

Ponadto premier Antonio Costa ogłosił, że 11 marca zostanie zaprezentowany plan luzowania obostrzeń. I tak jak już wielokrotnie powtarzano, skoro szkoły były ostatnimi miejscami, które zostały zamknięte, będą zapewne pierwszymi, które zostaną otwarte. Na tą chwilę nie wiadomo jeszcze czy zostanie otwarte całe szkolnictwo, czy jednak zostaną otwarte najpierw przedszkola, jak to było przeprowadzone rok temu.

Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa wspominał już, że obostrzenia potrwają zapewne aż do Wielkanocy.

Chodzą pogłoski, że możliwe jest stopniowe otwieranie kraju, regionami, zgodnie z ilością nowych przypadków i hospitalizacji. Jednak na tą chwilę nie są to żadne potwierdzone informacje.

Chociaż większość już odetchnęła z ulgą, że trzecia fala już za nami, specjaliści wciąż obserwują wskaźnik Rt. Przypomnijmy, że dopóki wskaźnik ten jest poniżej 1, wskazuje on tendencję spadkową w transmisji wirusa. Jedna zakażona osoba zaraża mniej niż jedną kolejną osobę.

Od początku sierpnia do połowy listopada, Rt utrzymywał się powyżej 1 przez 107 dni, ukazując fazę stałego wzrostu – drugą falę epidemii.

Od połowy listopada do 25 grudnia Rt utrzymywał się poniżej 1.

Od Bożego Narodzenia do 30 grudnia nastąpił gwałtowny wzrost wskaźnika Rt, który w ciągu sześciu dni wzrósł z 0,96 do 1,21, co stanowiło gwałtowne przejście w trzecią falę epidemii.

Dzięki wprowadzonym obostrzeniom, w okresie od 18 stycznia do 11 lutego nastąpił wyraźny spadek transmisji z 1,16 do 0,64.

19 lutego wzrósł do 0,66, 21 lutego osiągnął 0,7, a 26 lutego ustabilizował się na poziomie 0,68.  Chociaż wskaźnik ten waha się w zależności od regionu, to jednak wszędzie jest on poniżej 1. A to zdecydowanie dobre wieści.

Czekamy więc z niecierpliwością na 11 marca i plan luzowania obostrzeń.

Źródła danych: DGS, Publico.pt

To może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *