Udostępnij na

Przedłużenie stanu wyjątkowego do 1 marca

Nikogo chyba nie dziwi, że stan wyjątkowy w Portugalii został przedłużony do 1 marca. Praktycznie nic się nie zmienia w porównaniu z tym, jakie ograniczenia obowiązywały do tej pory. Poniżej przypominamy obowiązujące zasady.

 1. Obowiązek używania maseczki w miejscach publicznych, gdzie nie ma możliwości zachowania odstępu 2m. Nie ma obowiązku noszenia maski, jeśli spacerują razem osoby, które mieszkają razem. Tak więc rodzina może spokojnie wyjść na wspólny spacer bez masek, zachowując minimum 2m odstępu od innych osób.
 2. Obowiązek pozostawania w domu, z wyjątkiem przemieszczania się w celu zrobienia zakupów, dostępu do obiektów ochrony zdrowia i aptek, dostępu do urzędów w celu załatwienia wcześniej umówionych spraw, transportu z i na lotnisko, indywidualnego uprawiania sportu czy spaceru higienicznego blisko miejsca zamieszkania.
 3. Obowiązek pracy zdalnej, chyba że nie jest do możliwe. Wtedy potrzebna będzie deklaracja od pracodawcy, aby przemieszczać się w celach zawodowych.
 4. Zakaz handlu, z wyjątkiem artykułów spożywczych i artykułów pierwszej potrzeby. Otwarte są supermarkety oraz markety budowlane.
  Wszystkie obiekty handlowe mogą być otwarte do godz. 20 w dni robocze oraz do godz. 13 w weekendy. Dodatkowo sklepy spożywcze mogą być otwarte w weekendy do godz. 17.
  W przypadku innych obiektów, zabronione jest nawet wydawanie towarów w drzwiach.
  Nowością jest, że zezwolono na sprzedaż książek w supermarketach. Księgarnie muszą jednak pozostać zamknięte.
 5. Przedszkola, szkoły i uniwersytetu pozostają zamknięte. Możliwa jest jedynie nauka Online.
 6. Obiekty sportowe pozostają zamknięte. Zabronione jest również uprawianie sportów takich jak tenis czy paddle.
 7. Restauracje mogą funkcjonować wyłącznie z dowozem lub na wynos. W tym drugim przypadku zabroniona jest sprzedaż napojów i zabronione jest spożywanie na drodze publicznej w pobliżu restauracji.
 8. W transporcie publicznym obowiązkowo nosimy maskę. Maska jest też konieczna, jeśli jedziemy prywatnym autem, ale w pojeździe znajdują się osoby, które nie mieszkają razem.
 9. Ograniczono dostęp do plaż i deptaków. Możliwe jest spacerowanie po parkach i ogrodach, jednak obowiązuje zakaz przesiadywania w nich.
 10. W weekendy obowiązuje zakaz przemieszczania się miedzy powiatami (concelhos). Zakaz ten obowiązuje od piątku od godz. 20 do poniedziałku do godz. 5.

Utrzymane zostały również ograniczenia w ruchu granicznym. Przeczytacie o nich w naszym artykule.

Portugalia ograniczyła ruch międzynarodowy – Moje Algarve

To może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *