Udostępnij na

Portugalia otwarta na ruch turystyczny!

Zgodnie z uchwałą (resolução) ogłoszonym w piątek Portugalia otwiera się na ruch turystyczny! Dotyczy to nie tylko otwarcia granic, ale również parków tematycznych i aquaparków, które do tej pory pozostawały zamknięte. Nie dotyczy to jednak wszystkich concelhos. Jest kilka, które nadal pozostają w tyle w stosunku do reszty kraju.

Ruch lotniczny

Największa zmiana, na którą wszyscy czekali, to otwarcie się na ruch turystyczny. Już od poniedziałku, 17 maja 2021 zezwolone zostają podróże w celach turystycznych z krajów Unii Europejskiej, krajów powiązanych ze strefą Schengen (Lichtenstein, Norwegia, Islandia i Szwajcaria) oraz z Wielkiej Brytanii.

Nadal wymagany jest test PCR wykonany max 72h przed lotem do Portugalii. Na tą chwilę szczepienie czy przebycie COVID-19 nie zwalnia z konieczności wykonania testu.

Rząd Portugalii utrzymał dotychczasowe ograniczenia w ruchu lotniczym w stosunku do krajów, w których jest więcej niż 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Oznacza to, że osoby podróżujące z krajów wymienionych poniżej będą musiały odbyć w Portugalii 14 dniową kwarantannę. Chodzi o podróżujących z Cypru, Chorwacji, Litwy, Holandii, Szwecji, RPA, Brazylii i Indii.

Zezwolone są również podróże o charakterze turystycznym z Australii, Chin, Korei Południowej, Nowej Zelanii, Ruandy, Singapuru, Tajlandii oraz Hong Kongu i Makau.

Z przypadku pozostałych krajów zezwolone są tylko niezbędne podróże.

Parki tematyczne i aquaparki

Uchwała zezwala również na otwarcie parków tematycznych i aquaparków. Należy pamiętać jednak, że tam wciąż obowiązuje konieczność noszenia maski, jeśli nie można zachować dystansu 2m. Planując wizytę w takim parku, warto wcześniej kupić bilet. Miejsca te mogą działać, ale ilość użytkowników jest ograniczona. Jadąc na miejsce bez wcześniej kupionego biletu, może okazać się, że w parku jest już maksymalna ilość osób i nie będzie możliwe kupienie biletu w kasie parku.

Lokalne restrykcje

Praktycznie cała Portugalia weszła już w czwartą fazę znoszenia restrykcji, która została przemianowana na „poziom I”. Na tym poziomie obowiązują poniższe zasady:

 1. Otwarta granica lądowa z Hiszpanią.
 2. Restauracje i kawiarnie mogą być otwarte do godziny 22:30 we wszystkie dni tygodnia.
 3. Sklepy i centra handlowe mogą być otwarte od poniedziałku do piątku do godz. 21, a w weekendy do godz. 19.
 4. Sprzedaż alkoholu w sklepach i restauracjach dozwolona do godziny 21.
 5. Zostaje utrzymany zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zakaz ten nie dotyczy tarasów restauracji.
 6. Bary i dyskoteki nadal muszą pozostać zamknięte.
 7. Siłownie i centra sportowe mogą znów prowadzić zajęcia grupowe.
 8. Spektakle kulturalne mogą odbywać się do godz. 22:30.
 9. Wesela i inne wydarzenia rodzinne mogą być organizowane do 50% standardowego obłożenia lokalu.

Jedynie Arganil (centralna Portugalia) i Lamego (północ) mają nałożone obostrzenia fazy trzeciej, która została przemianowana na „poziom II”, a Resende (północ) i Sao Teotonio (Alentejo) mają nałożone obostrzecia fazy drugiej, przemianowej na „poziom III”. O restrykcjach przeczytacie TUTAJ.

To może Cię zainteresować...

3 komentarze

 1. Małgorzata pisze:

  Witam, dzięki za info. Mam dodatkowe pytanie – czy podróżując do Portugalii samochodem potrzebny jest test? Bo wszędzie jest mowa o ruchu lotniczym. Pozdrawiam, Małgorzata

 1. 11 czerwca 2021

  […] Nowe zasady weszły w życie prawie wszędzie. Prawie, bo na dotychczasowym poziomie pozostała Lizbona, Braga, Odemira oraz Vale da Cambra. Mówiąc o Lizbonie, chodzi dokładnie o concelho Lisboa – powiat lizboński, a nie o całą aglomerację. Planując zwiedzanie Lizbony, pamiętajmy, że dotyczchasowe restrykcje o których pisaliśmy w artykule Portugalia otwarta na ruch turystyczny! […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *