Udostępnij na

Portugalia ograniczyła ruch międzynarodowy

Portugalia zamyka się w tym samym czasie, gdy przywódcy europejscy zgadzają się, że ideałem byłoby nie blokowanie przepływu ludzi i towarów między krajami. Mimo to inne kraje również zaczęły ograniczać dostęp przynajmniej dla niektórych sąsiadów, tak jak Portugalia

Granica lądowa

Z północy na południe kraju na stałe otwartych jest tylko osiem przejść granicznych – Valença, Vila Verde da Raia, Quintanilha, Vilar Formoso, Marvão, Caia, Vila Verde de Ficalho i Castro Marim. Na pięciu przejście będzie dozwolone tylko w dni robocze między 7:00 a 9:00 i 18:00 a 20:00 (Monção, Miranda do Douro, Termas de Monfortinho, Mourão i Barrancos). Wiejski szlak Rio de Onor, który łączy starą gminną wioskę z Hiszpanią, jest również otwarty dla przejść ruchu granicznego, ale tylko w środy i soboty w godzinach od 10:00 do 12:00.

Podróże powietrzne

Aktualnie obowiązujące od tej niedzieli przepisy pozwalają krajom Unii Europejskiej i strefy Schengen na podróżowanie do Portugalii bez żadnych ograniczeń, pod warunkiem, że według oceny Europejskiego Centrum Kontroli Chorób w ciągu ostatnich 14 dni mniej niż 150 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców – w tym na przykład Finlandia czy Norwegia.

Podróżując z kraju, w których występuje od 150 do 500 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców – między innymi Polska, Belgia, Włochy, Luksemburg, Holandia lub Szwajcaria – jesteśmy zobowiązani do przedłożenia testu RT-PCR z wynikiem ujemnym i wykonanego w ciągu ostatnich 72 godzin przed wejściem na pokład . Środek ten jest również obowiązkowy w przypadku podróży z Republiki Czeskiej, Hiszpanii czy Irlandii, zaliczanych do grupy powyżej 500 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Dodatkowo po przylocie z tych krajów wymagana jest 14-dniowa kwarantanna w domu lub w miejscu wskazanym przez władze sanitarne. Z kwarantanny zwolnione są osoby, które będą przebywały w Portugalii poniżej 48h i udokumentują to biletem na dalszą podróż.

Niemcy i Wielka Brytania zablokowali całkowicie połączenia z Portugalią.

Wprowadzone ograniczenia na pewno potrwają do końca aktualnie przedłużonego stanu wyjątkowego, czyli do 14 lutego. Można jednak spodziewać się, że stan wyjątkowy i towarzyszące mu restrykcje potrwają dłużej, ze względu na wciąż rosnącą ilość zakażeń. Aktualną sytuację można na bieżąco sprawdzać TUTAJ.

Na biężaco będziemy was informować o zmieniających się obostrzeniach i restrykcjach TUTAJ.

To może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *