Poniedziałek, Sierpień 31, 2020, 00:31 | Brak komentarzy »

Odwiedzając Algarve większość turystów jest nastawiona na korzystanie z uroków słonecznej pogody. Nie ma się co dziwić, ponieważ ten region Portugalii słynie z pięknych plaż i czystego oceanu. Jednak nawet najwięksi zwolennicy całodziennego plażowania mogą miło się zaskoczyć, gdy zobaczą na horyzoncie zamek w Silves (Castelo De Silves). 

 


Wtorek, Sierpień 18, 2020, 17:00 | Brak komentarzy »

Portugalski korek jest na tyle ciekawym surowcem, że znalazł wiele interesujących zastosowań. Nie dziwne więc, że trafił również do Polski. Z tego artykułu dowiecie się czym jest korek oraz gdzie go możecie znaleźć. Zapraszamy do lektury!


Poniedziałek, Sierpień 10, 2020, 14:01 | Brak komentarzy »

Pieszy Szlak Sete Vales Suspensos to malowniczy szlak siedmiu wiszących dolin biegnący wzdłuż wybrzeża Algarve. Cała trasa tam i z powrotem obejmuje ~ 11.4 km niesamowitego krajobrazu. Chcąc poznać każdy zakamarek szlaku, warto przejść go w całości. Jeśli, jednak nie mamy na to wystarczającej ilości czasu lub nasza kondycja nie pozwala na przejście całej trasy. Najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie tylko najładniejszych miejsc znajdujących się na szlaku. W pierwszej kolejności warto odwiedzić największe atrakcje Sete Vales Suspensos, którymi bez wątpienia są Praia de Marinha oraz
Algar de Benagil.
Planując podróż do takich słonecznych państw, jak Portugalia większość walizki zajmują letnie ubrania i obuwie. Mając w planach odwiedzenie pieszego szlaku Sete Vales Suspensos, warto zabrać ze sobą dodatkowo dobre, wygodne buty. Zapewnią
nam one komfort w dotarciu i podziwianiu portugalskich cudów natury.

 


Algar de Benagil
To bardzo znana i lubiana jaskinia mieszcząca się tuż obok plaży o nazwie Benagil. Plaża Benagil to plaża w rybackiej zatoce, ukryta między wysokimi klifami. W skałach można odnaleźć liczne ślady przeszłości, a na plaży piękne muszelki. Ogromne wrażenie robią wysokie, żółtawe, w wielu miejscach popękane klify. Plaża
ta nie wygrywa rankingów atrakcyjności, jeśli widzieliśmy już inne zachwycające dech w piersiach piaszczyste plaże Portugalii. Warto jednak się na nią udać i podziwiać jaskinię z zewnątrz. Algar de Benagil zasłynęła na całym świecie głównie za sprawą swojego charakterystycznego wnętrza. Posiada dwa wejścia, ciekawą dziurę w “dachu” oraz plażę w środku. Niestety, ze względu na położenie tylko ograniczona ilość osób może znajdować się w tym samym czasie w środku. Podczas szczytu sezonu ciężko znaleźć dla siebie kawałek przestrzeni. Dlatego
najlepiej udać się do niej jesienią lub wiosną.

Co ciekawe do jaskini nie ma możliwości dojścia na piechotę. Niestety nie znajdziemy również żadnego ukrytego tunelu, czy ruchomych schodów. Jedyną możliwością na podziwianie Algar de Benagil od środka jest dostanie się do niej drogą morską. Do wyboru mamy 4 opcje dotarcia do naszego upragnionego celu:
● wycieczka łodziami
● wypożyczenie kajaku
● wypożyczenie stand-up paddle
● dopłynięcie wpław


Algarve to najbardziej wysunięty na południe region Portugalii z najpiękniejszymi plażami w Europie (ok. 50 z nich uhonorowane jest odznaką „Błękitnej Flagi”!). Dlatego każdy, kto szuka najpiękniejszej plaży w Portugalii, udaje się na Pieszy Szlak Sete Vales Suspensos i kieruje się w stronę Praia da Marinha. Bez wątpienia jest to jeden z punktów obowiązkowych do zobaczenia leżących na trasie szlaku Sete Vales Suspensos.

 


Praia da Marinha
Jest to bardzo znane i reprezentacyjne miejsce na wybrzeżu Algarve. Plaża często używana jest jako miejsce do kręcenia filmów. Zachwyca ona swoim urokiem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dlatego, zanim udamy się na nią, warto zobaczyć tę plażę z okolicznych klifów, ponieważ wygląda naprawdę malowniczo. Dobrym punktem do obserwacji plaży jest woda. Plażę można podziwiać również z perspektywy kajakarza. Bez problemu możemy wynająć sobie jeden z kajaków w wypożyczalni i udać się na zwiedzanie zatoczki. Mając do dyspozycji kajak na wyłączność mamy pełną swobodę w zwiedzaniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy podziwiać każdy zakamarek Praia da Marinha oraz okoliczne jaskinie.

Po całym dniu spędzonym w kontakcie z naturą warto zatrzymać się z lokalnej restauracji i spróbować portugalskich smakołyków. Dania z owoców morza smakują znakomicie z widokiem na portugalskie klify otoczone lazurową wodą.

Eliza Nowakowska

środa, Lipiec 22, 2020, 22:24 | Brak komentarzy »

Portugalska tawerna

Udając się po raz pierwszy na indywidualny wyjazd za granicę, warto poznać wcześniej kulturę i zwyczaje panujące w danym państwie. Będąc w Portugalii, każdy z nas korzysta z lokalnych specjałów z portugalskiej restauracji. Jeśli nie chcemy nieumyślnie urazić obsługujących nas pracowników, warto przeczytać do końca ten artykuł.

Wielkość napiwków ma znaczenie

W zależności od kraju jest ona zróżnicowana. Gdy jesteśmy uczestnikami wycieczki zorganizowanej nie musimy się tym przejmować. Zazwyczaj wyliczenie sugerowanego napiwku leży po stronie pilota czy przewodnika wycieczek. Biorąc pod uwagę wielkość napiwku i ilość osób wchodzących w skład wycieczki, każdy jest dokładnie informowany ile wynosi napiwek od osoby. Dla przykładu zamawiać soczystego burgera z frytkami w amerykańskiej restauracji, po skonsumowaniu może okazać się, że suma, jaką musimy wydać jest o wiele większa, niż zakładaliśmy. W USA trzeba doliczyć do ceny podanej w menu podatek od sprzedaży oraz napiwek dla kelnera, który jest obowiązkowy. Jeśli go nie uwzględnimy przy płaceniu rachunku, możemy zostać niemile pożegnani przez obsługę.
W słonecznej części Europy panują inne zwyczaje.
Udając się do restauracji w Portugalii, zostawianie napiwku nie jest obowiązkowe. Jeśli jesteśmy bardzo zadowoleni z obsługi, wtedy warto zostawić małą dodatkową kwotę, zazwyczaj jest to równowartość 10% od rachunku, lub zaokrąglenie płatność do najbliższej pełnej kwoty. Z pewnością kelner będzie zadowolony z dodatkowej gotówki i wdzięczny za docenienie jego starań.

Godziny otwarcia restauracji

Posiadając już wiedzę, ile dodatkowych euro warto mieć w portfelu przeznaczonych na napiwki. Warto zaznaczyć, że nie przez cały dzień będziemy mieli możliwość, aby je dobrze spożytkować. W ciepłych europejskich krajach tj. Portugalia nie zawsze mamy możliwość delektowania się pysznym obiadem.
W Portugalii prawo zobowiązuje pracodawców do zapewnienia obiadu lub wypłacenia dodatku żywieniowego. W związku z tym przerwa obiadowa wpisała się w tutejszą kulturę. Restauracje serwują dania w godzinach 12 - 15. Jest to czas, w którym Portugalczycy pędzą na tak zwany lunch. Dlatego nie powinien nas w tym czasie zdziwić tłok panujący w restauracjach, czy knajpach. Najwygodniejszą opcją jest udanie się do restauracji właśnie w tych godzinach. Jeśli jednak głód będzie nam doskwierał w godzinach zamknięcia, czyli między 15 - 18/19, warto dokładnie sprawdzić np. na stronie internetowej danej restauracji, czy jest otwarta. Takie działania oszczędzą nam widoku zamkniętych drzwi, podczas gdy brzuch będzie się domagał posiłku. Tylko nieliczni Portugalczycy, widząc duże zapotrzebowanie na możliwość “dokarmiania” turystów właśnie w tych godzinach postanowili otwierać swoje restauracje. Lokale te, następnie są zamykane i ponownie otwierane dopiero na wieczorne biesiadowanie. Jeśli mamy już wybraną ulubioną restaurację, do której chcemy się udać na posiłek, warto wcześniej zarezerwować sobie stolik. Ponieważ w samym środku (czasowego) zamieszania, istnieje prawdopodobieństwo, że nie
znajdziemy wolnego miejsca.

Przerwy w ciągu dnia obowiązują nie tylko lokale gastronomiczne, ale również różnorodne atrakcje turystyczne. Dodatkowo należy mieć to na uwadze i sprawdzić wcześniej atrakcję, którą chcemy w tym czasie zobaczyć, ponieważ wybrane obiekty również są zamykane w ciągu dnia. Sklepy natomiast są otwarte cały czas.

Gdzie warto zjeść?

Mając świadomość, że Portugalia jest krajem bardzo turystycznym, warto zwracać uwagę na jakość restauracji. W miejscach tuż przy plaży czy w ścisłym centrum miasta zazwyczaj ceny są wyższe, natomiast jakość niekoniecznie im dorównuje.
Aby spróbować prawdziwych lokalnych przysmaków i poczuć się, jak rodowity Portugalczyk lub Portugalka warto wypatrywać miejsc, w których zatrzymują się rodowici Portugalczycy. Zazwyczaj są to małe, nierzucające się w oczy lokalne
knajpki, w których większość gości stanowią mieszkańcy. Polecane przez nas restauracje można również znaleźć na mapie interaktywnej.

Eliza Nowakowska

środa, Lipiec 15, 2020, 01:23 | 1 Komentarz »

Światowa Rada Podróży i Turystyki wdraża program, który ma ułatwić podróżującym wybór bezpiecznego miejsca po Covid-19. Lokalizacje spełniające surowe wymogi bezpieczeństwa, otrzymują znak „Bezpiecznej Podróży”.

Wszyscy turyści, którzy przybędą do Portugalii, mogą czuć się bezpiecznie. Portugalia była pierwszym kierunkiem w Europie, który spełnił wszystkie wymagania stawiane przez Radę do przyznania znaku bezpieczeństwa. Znak, o którym mowa, może zostać przyznany hotelom, liniom lotniczym, restauracjom, atrakcjom i wielu innym jednostkom związanych z turystyką.

Kolejnym wyróżnieniem, jakim mogą się pochwalić właściciele niektórych portugalskich firm jest znak “Clean & Safe” stworzony przez Turismo de Portugal. Znak ten powstał,aby móc wyróżnić działalność turystyczną zgodną z wymogami higieny do zapobiegania i kontroli COVID-19 w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Od 24 kwietnia przedsiębiorstwa turystyczne, firmy zajmujące się rozrywką turystyczną i biura podróży, które są zarejestrowane w Krajowym Urzędzie Turystyki, mogą ubiegać się o certyfikat, jako placówka „Czysta i Bezpieczna”. Firmy, które uzyskały znak “Clean & Safe” mogą opublikować pieczęć „Czyste i bezpieczne” w dwóch formach: fizycznie w widocznym miejscu w swoich obiektach oraz na platformach cyfrowych tj. media
społecznościowe, czy strona www.

Sprzyjająca pogoda, różne odznaczenia przyznawane lokalnym firmom powodują, że coraz więcej turystów decyduje się odwiedzić to słoneczne państwo. Każde zdobyte wyróżnienie jest powodem do zadowolenia, ale również do przestrzegania nadal
panujących pewnych obostrzeń głównie w miejscach publicznych.

Zasady panujące na plaży
Będąc w Portugalii nie sposób ominąć piaszczyste, słoneczne plaże położone tuż obok Oceanu. To właśnie na nich należy zachować odstęp min. 1,5 metra między innymi plażowiczami i min. 3 metry między parasolami. Jeśli nie wiemy przed wejściem na plażę, czy jesteśmy w stanie zachować wymagany odstęp z pomocą przyjdą nam specjalne systemy kontroli. Znajdują się one przy głównych wejściach na plaży. Kontrole te mają na celu zapewnienie optymalnej liczby osób przebywających na plaży w tym samym czasie. Cały system przypomina
sygnalizację świetlną – jeśli na plaży jest zbyt dużo osób nad wejściem pojawi się czerwona chorągiewka. Natomiast, jeśli nad wejściem pojawi się zielona - możemy bez przeszkód rozpocząć opalanie na świeżym powietrzu.

Przed wyjściem na plażę warto odwiedzić specjalną aplikację stworzoną przez rząd Portugalii o nazwie InfoPraia (www.apambiente.pt). Za jej pomocą możemy śledzić na bieżąco ilość osób przebywających w danym momencie na poszczególnych plażach.

Gdy zgłodniejemy i udamy się do baru na plaży, warto pamiętać, aby mieć włożone buty, zdezynfekowane ręce oraz utrzymywać bezpieczną odległość względem innych osób.

Środki ostrożności panujące w Portugalii
Zniesiono ograniczenia liczby gości w restauracjach do 50% pojemności lokalu, pod warunkiem zastosowania co najmniej 1,5 m odstępu, między gośćmi. Wszyscy pracownicy posiadają również nakaz noszenia masek lub przyłbic podczas kontaktu z
klientami.

Liczba miejsc w transporcie publicznym oraz przy wynajmie samochodu jest zmniejszona o 2/3 maksymalnej pojemności. Wynajmując taksówkę, warto również pamiętać, że przedni fotel zawsze musi pozostać pusty.

Udając się do innego państwa, warto zadbać o poznanie jego kultury i tradycji. Dlatego warto wcześniej zaplanować sobie wycieczkę do muzeum, kina, czy teatru, w których obowiązuje ograniczona liczba miejsc. Posiadanie maseczki ochronnej w
przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe.

Ze wszystkich wydarzeń odbywających się na świeżym powietrzu można korzystać bez przeszkód z zachowaniem wymaganego dystansu społecznego.

Wystarczy zarezerwować sobie urlop, włożyć maseczkę do walizki i udać się w podróż do klimatycznej Portugalii.

 

Eliza Nowakowska

Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem