środa, Lipiec 22, 2020, 22:24 | Brak komentarzy »

Portugalska tawerna

Udając się po raz pierwszy na indywidualny wyjazd za granicę, warto poznać wcześniej kulturę i zwyczaje panujące w danym państwie. Będąc w Portugalii, każdy z nas korzysta z lokalnych specjałów z portugalskiej restauracji. Jeśli nie chcemy nieumyślnie urazić obsługujących nas pracowników, warto przeczytać do końca ten artykuł.

Wielkość napiwków ma znaczenie

W zależności od kraju jest ona zróżnicowana. Gdy jesteśmy uczestnikami wycieczki zorganizowanej nie musimy się tym przejmować. Zazwyczaj wyliczenie sugerowanego napiwku leży po stronie pilota czy przewodnika wycieczek. Biorąc pod uwagę wielkość napiwku i ilość osób wchodzących w skład wycieczki, każdy jest dokładnie informowany ile wynosi napiwek od osoby. Dla przykładu zamawiać soczystego burgera z frytkami w amerykańskiej restauracji, po skonsumowaniu może okazać się, że suma, jaką musimy wydać jest o wiele większa, niż zakładaliśmy. W USA trzeba doliczyć do ceny podanej w menu podatek od sprzedaży oraz napiwek dla kelnera, który jest obowiązkowy. Jeśli go nie uwzględnimy przy płaceniu rachunku, możemy zostać niemile pożegnani przez obsługę.
W słonecznej części Europy panują inne zwyczaje.
Udając się do restauracji w Portugalii, zostawianie napiwku nie jest obowiązkowe. Jeśli jesteśmy bardzo zadowoleni z obsługi, wtedy warto zostawić małą dodatkową kwotę, zazwyczaj jest to równowartość 10% od rachunku, lub zaokrąglenie płatność do najbliższej pełnej kwoty. Z pewnością kelner będzie zadowolony z dodatkowej gotówki i wdzięczny za docenienie jego starań.

Godziny otwarcia restauracji

Posiadając już wiedzę, ile dodatkowych euro warto mieć w portfelu przeznaczonych na napiwki. Warto zaznaczyć, że nie przez cały dzień będziemy mieli możliwość, aby je dobrze spożytkować. W ciepłych europejskich krajach tj. Portugalia nie zawsze mamy możliwość delektowania się pysznym obiadem.
W Portugalii prawo zobowiązuje pracodawców do zapewnienia obiadu lub wypłacenia dodatku żywieniowego. W związku z tym przerwa obiadowa wpisała się w tutejszą kulturę. Restauracje serwują dania w godzinach 12 - 15. Jest to czas, w którym Portugalczycy pędzą na tak zwany lunch. Dlatego nie powinien nas w tym czasie zdziwić tłok panujący w restauracjach, czy knajpach. Najwygodniejszą opcją jest udanie się do restauracji właśnie w tych godzinach. Jeśli jednak głód będzie nam doskwierał w godzinach zamknięcia, czyli między 15 - 18/19, warto dokładnie sprawdzić np. na stronie internetowej danej restauracji, czy jest otwarta. Takie działania oszczędzą nam widoku zamkniętych drzwi, podczas gdy brzuch będzie się domagał posiłku. Tylko nieliczni Portugalczycy, widząc duże zapotrzebowanie na możliwość “dokarmiania” turystów właśnie w tych godzinach postanowili otwierać swoje restauracje. Lokale te, następnie są zamykane i ponownie otwierane dopiero na wieczorne biesiadowanie. Jeśli mamy już wybraną ulubioną restaurację, do której chcemy się udać na posiłek, warto wcześniej zarezerwować sobie stolik. Ponieważ w samym środku (czasowego) zamieszania, istnieje prawdopodobieństwo, że nie
znajdziemy wolnego miejsca.

Przerwy w ciągu dnia obowiązują nie tylko lokale gastronomiczne, ale również różnorodne atrakcje turystyczne. Dodatkowo należy mieć to na uwadze i sprawdzić wcześniej atrakcję, którą chcemy w tym czasie zobaczyć, ponieważ wybrane obiekty również są zamykane w ciągu dnia. Sklepy natomiast są otwarte cały czas.

Gdzie warto zjeść?

Mając świadomość, że Portugalia jest krajem bardzo turystycznym, warto zwracać uwagę na jakość restauracji. W miejscach tuż przy plaży czy w ścisłym centrum miasta zazwyczaj ceny są wyższe, natomiast jakość niekoniecznie im dorównuje.
Aby spróbować prawdziwych lokalnych przysmaków i poczuć się, jak rodowity Portugalczyk lub Portugalka warto wypatrywać miejsc, w których zatrzymują się rodowici Portugalczycy. Zazwyczaj są to małe, nierzucające się w oczy lokalne
knajpki, w których większość gości stanowią mieszkańcy. Polecane przez nas restauracje można również znaleźć na mapie interaktywnej.

Eliza Nowakowska

środa, Lipiec 15, 2020, 01:23 | Brak komentarzy »

Światowa Rada Podróży i Turystyki wdraża program, który ma ułatwić podróżującym wybór bezpiecznego miejsca po Covid-19. Lokalizacje spełniające surowe wymogi bezpieczeństwa, otrzymują znak „Bezpiecznej Podróży”.

Wszyscy turyści, którzy przybędą do Portugalii, mogą czuć się bezpiecznie. Portugalia była pierwszym kierunkiem w Europie, który spełnił wszystkie wymagania stawiane przez Radę do przyznania znaku bezpieczeństwa. Znak, o którym mowa, może zostać przyznany hotelom, liniom lotniczym, restauracjom, atrakcjom i wielu innym jednostkom związanych z turystyką.

Kolejnym wyróżnieniem, jakim mogą się pochwalić właściciele niektórych portugalskich firm jest znak “Clean & Safe” stworzony przez Turismo de Portugal. Znak ten powstał,aby móc wyróżnić działalność turystyczną zgodną z wymogami higieny do zapobiegania i kontroli COVID-19 w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Od 24 kwietnia przedsiębiorstwa turystyczne, firmy zajmujące się rozrywką turystyczną i biura podróży, które są zarejestrowane w Krajowym Urzędzie Turystyki, mogą ubiegać się o certyfikat, jako placówka „Czysta i Bezpieczna”. Firmy, które uzyskały znak “Clean & Safe” mogą opublikować pieczęć „Czyste i bezpieczne” w dwóch formach: fizycznie w widocznym miejscu w swoich obiektach oraz na platformach cyfrowych tj. media
społecznościowe, czy strona www.

Sprzyjająca pogoda, różne odznaczenia przyznawane lokalnym firmom powodują, że coraz więcej turystów decyduje się odwiedzić to słoneczne państwo. Każde zdobyte wyróżnienie jest powodem do zadowolenia, ale również do przestrzegania nadal
panujących pewnych obostrzeń głównie w miejscach publicznych.

Zasady panujące na plaży
Będąc w Portugalii nie sposób ominąć piaszczyste, słoneczne plaże położone tuż obok Oceanu. To właśnie na nich należy zachować odstęp min. 1,5 metra między innymi plażowiczami i min. 3 metry między parasolami. Jeśli nie wiemy przed wejściem na plażę, czy jesteśmy w stanie zachować wymagany odstęp z pomocą przyjdą nam specjalne systemy kontroli. Znajdują się one przy głównych wejściach na plaży. Kontrole te mają na celu zapewnienie optymalnej liczby osób przebywających na plaży w tym samym czasie. Cały system przypomina
sygnalizację świetlną – jeśli na plaży jest zbyt dużo osób nad wejściem pojawi się czerwona chorągiewka. Natomiast, jeśli nad wejściem pojawi się zielona - możemy bez przeszkód rozpocząć opalanie na świeżym powietrzu.

Przed wyjściem na plażę warto odwiedzić specjalną aplikację stworzoną przez rząd Portugalii o nazwie InfoPraia (www.apambiente.pt). Za jej pomocą możemy śledzić na bieżąco ilość osób przebywających w danym momencie na poszczególnych plażach.

Gdy zgłodniejemy i udamy się do baru na plaży, warto pamiętać, aby mieć włożone buty, zdezynfekowane ręce oraz utrzymywać bezpieczną odległość względem innych osób.

Środki ostrożności panujące w Portugalii
Zniesiono ograniczenia liczby gości w restauracjach do 50% pojemności lokalu, pod warunkiem zastosowania co najmniej 1,5 m odstępu, między gośćmi. Wszyscy pracownicy posiadają również nakaz noszenia masek lub przyłbic podczas kontaktu z
klientami.

Liczba miejsc w transporcie publicznym oraz przy wynajmie samochodu jest zmniejszona o 2/3 maksymalnej pojemności. Wynajmując taksówkę, warto również pamiętać, że przedni fotel zawsze musi pozostać pusty.

Udając się do innego państwa, warto zadbać o poznanie jego kultury i tradycji. Dlatego warto wcześniej zaplanować sobie wycieczkę do muzeum, kina, czy teatru, w których obowiązuje ograniczona liczba miejsc. Posiadanie maseczki ochronnej w
przestrzeniach zamkniętych jest obowiązkowe.

Ze wszystkich wydarzeń odbywających się na świeżym powietrzu można korzystać bez przeszkód z zachowaniem wymaganego dystansu społecznego.

Wystarczy zarezerwować sobie urlop, włożyć maseczkę do walizki i udać się w podróż do klimatycznej Portugalii.

 

Eliza Nowakowska

środa, Styczeń 23, 2019, 01:43 | Brak komentarzy »

Zasady korzystania z autostrad w Portugalii przez obcokrajowców wcale nie są tajemnicą poliszynela. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się to dosyć skomplikowane, poniżej wyjaśniamy jakie są dostępne opcje, jak z nich skorzystać oraz jakie wiążą się z tym koszty.


EASYTOLL
System EASYToll to automatyczne rozwiązanie płatnicze dla elektronicznych opłat drogowych z powiązaniem karty bankowej (Mastercard, Visa lub Maestro) z tablicą rejestracyjną pojazdu, który jest ważny przez 30 dni.

Kierowca, bez konieczności opuszczania pojazdu, umieszcza kartę kredytową w terminalu płatniczym, a system automatycznie kojarzy tablicę rejestracyjną pojazdu z kartą. Stawki opłat za przejazd będą bezpośrednio ściągane z rachunku bankowego.

Rejestracja ma koszt 0,74 €, a koszt każdej podróży oprócz kwot wskazanych przy bramkach, obciążony jest dodatkową opłatą administracyjną w wysokości 0,32 € za cały jednorazowy przejazd autostradą.Opłata ta naliczana jest jednorazowo przy każdym przejeździe bez względu na ilość przejechanych bramek.

Skorzystanie z usługi EASYToll dostępne jest jedynie jeśli wjeżdżasz do Portugalii w jednym z 4 punktów powitalnych w następujących lokalizacjach:

A22 - obok granicy Castro Marim / Ayamonte
A24 - w odległości 3,5 km od granicy Chaves / Veribn;
A25 - Obszar usługowy Alto de Leomil;
A28 - Obszar usługowy Viana do Castelo;

W powyższych lokalizacjach zjedź do bramek rejestracyjnych oznaczonych zielonym logo EASYToll.

Możesz w każdej chwili zmienić numery tablic rejestracyjnych lub anulować członkostwo za pośrednictwem Call Center lub online:

TOLLSERVICE
Jest to produkt przedpłacony z dwiema dostępnymi opcjami:

  • Wstępnie załadowana karta z nieograniczonym użytkowaniem przez 3 dni w cenie 20 €, której opłata administracyjna za aktywację wynosi 0,74 €. Obowiązuje tylko dla pojazdów klasy 1 i 2.
  • Wstępnie załadowana karta z wcześniej określoną datą i podróżą:

Hiszpania - port lotniczy Porto, via A28 lub A41 (podróż w jedną lub w obie strony).

Hiszpania - port lotniczy Faro przez A22 (podróż w jedną lub w obie strony).

Ten produkt jest ważny tylko na autostradach z opłatami elektronicznymi.

W Algarve możesz wykupić tą opcję na stacji paliw Cepsa w Olhão (A22), na lotnisku lub online TUTAJ

 

TOLLCARD
Jest produktem przedpłaconym o ustalonej kwocie do zużycia. Kierowca może wybrać spośród kart o wartości 5, 10, 20 lub 40 EUR (z dodatkowym kosztem aktywacji lub przedłużenia usługi wynoszącym 0,74 € za każdą zakupioną kartę).

To rozwiązanie umożliwia płatność gotówką lub kartą płatniczą, jest ważna przez jeden rok, a saldo można skonsultować w Internecie. TUTAJ

Po zakupie karty, kierowca musi aktywować ją wysyłając SMS z kodem wydrukowanym na karcie i tablicą rejestracyjną pojazdu (instrukcje na karcie), aby mógł być powiązany. Możesz aktywować więcej niż jedną kartę, z akumulacją sald.

Kierowca po wyczerpaniu się stanu karty otrzyma również wiadomość SMS z ostrzeżeniem.

Aktywowane salda zostaną zużyte w zależności od wykorzystania autostrad z elektronicznymi bramkami i dla każdej podróży zastosowana zostanie również opłata administracyjny w wysokości 0,32 EUR, jak w przypadku EASYToll.

Karta, która nie została aktywowana lub jest uszkodzona, może zostać zwrócona w dowolnym urzędzie pocztowym CTT.

Ten produkt jest ważny tylko na autostradach z opłatami tylko elektronicznymi.

Karty można kupić w placówkach pocztowych CTT, online TUTAJ
lub na każdej stacji paliw położonej przy autostradzie A22.TYMCZASOWE URZĄDZENIE VIA VERDE VISITORS

Urządzenia elektroniczne Via Verde umożliwiają automatyczne obciążanie rachunku bankowego opłatami za przejazd bez dodawania żadnych kosztów administracyjnych. Urządzenia te są ważne we wszystkich sieciach autostrad portugalskich, autostradach z opłatami elektronicznymi i z bramkami tradycyjnymi - wyznaczonymi pasami ruchu dla przejazdów Via Verde.

W przypadku dłuższych pobytów w Portugalii można wypożyczyć tymczasowe urządzenie elektroniczne "Via Verde Visitors"

To urządzenie elektroniczne ma koszt wynajmu w wysokości 6 € w pierwszym tygodniu i 1,5 € w kolejnych tygodniach oraz początkowy depozyt w wysokości 27,50 € (wartość zwrócona po powrocie urządzenia). Jest ważny przez maksymalnie 90 dni.

W przypadku częstych wizyt, a także jeśli posiadasz portugalski rachunek bankowy, możesz wypożyczyć urządzenie elektroniczne Via Verde Leve, które ma tylko koszty wynajmu w miesiącach używania urządzenia, z kosztem 0,70 € za każdy miesiąc.

Kup ten produkt w sklepach Via Verde lub w Internecie TUTAJ


Dziękujemy za zainteresowanie! 
Wkrótce poinformujemy o nowym terminie dostawy.
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem