Portimão

Portimão

14 lutego 2021 0 przez Kasia Lelów

Portimão to największe miasto zachodniej części Algarve, czyli na wskroś wyjątkowego regionu, mieszczącego się na południu Portugalii. Portimão liczy ponad 50 tys. mieszkańców, a jego głównymi atrakcjami, przyciągającymi rzesze turystów jak magnes są krystalicznie czyste wody Oceanu Atlantyckiego oraz rozległe, piaszczyste plaże na czele z niezwykle popularną – Praia da Rocha. 

Trochę historii

Ślady pierwszego człowieka odnalezione na terenie dzisiejszego Portimão pochodzą z czasów prehistorycznych. Za panowania Fenicjan i Kartagińczyków miasto było ważnym węzłem handlowym dla towarów przewożonych na statkach pomiędzy Afryką a tą częścią Europy. W latach 60 – tych nastąpił prawdziwy boom związany z połowem i przetwórstwem tuńczyka. Portimão stało się w tamtych czasach prawdziwym potentatem w zaopatrywaniu świata w rozmiate produkty z tej smacznej ryby.

Muzeum Portimão

Portimão dzisiaj

Obecnie przemysł rybny odbywa się tu na dużo mniejszą skalę, ustępując miejsca rozwiniętej turystycznej infrastrukturze. Portimão żyje bowiem turystyką i jego rozwój odbywa się w kierunku wyznaczanym przez potrzeby, pragnienia i wymagania turystów lub po prostu przybyszów z innych krajów, wybierających  Portimão jako miejsce do życia. W mieście znajduje się kilka, dużych sieciowych marketów, centra handlowe i oczywiście całkiem sporo atrakcji, z których mogą skorzystać przyjezdni. Znajduje się też świetnie rozwinięta marina, w której cumują zarówno duże statki turystyczne, jak i mniejsze, prywatne łodzie oraz jachty.  Portimão stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania całego rejonu  Algarve.

Plaże

Praia Da Rocha

To imponująca, piaszczysta plaża uwielbiania przez turystów. Jest tak rozległa, że na szczęście trudno na niej o tłok pomimo wypoczywających tłumów.  Ogromna ilość piasku dostarcza idealnych warunków uprawiania sportów plażowych. Dwa punkty widokowe tej plaży to Fortaleza de Santa Catarina i Miradouro Dos Tres Castelos, które dają niezapomniane widoki szczególnie podczas zachodu słońca.

Praia da Rocha

Praia do Vau

Plaża uwielbiania przez rodziny z dziećmi. Otoczona skałami dającymi cień i chroniącymi przed wiatrem, zapewnia przyjemny wypoczynek nawet przy wietrznej i upalnej  pogodzie. Fale w tym miejscu są łagodne, bez gwałtownych prądów. Gwarantują spokojną kąpiel.

Praia Tres Castelos

To kolejna plaża sąsiadująca z Praia da Rocha. Niezwykle malownicza, otoczona skałami w ciepłych barwach stanowi raj dla fotografów i malarzy. Mieszczące się na niej formacje skalne mają fantazyjne kształty, urozmaicające piaszczysty krajobraz  i liczne jaskinie wyżłobione przez wodę i  wiatry. Na tej plaży nie sposób się nudzić!

Zabytki

Fortaleza de Santa Catarina

Fort ten został zbudowany za panowania dynastii filipińskiej w 1633 roku dla ochrony ówczesnych wiosek usytuowanych na wybrzeżu oraz dostępu do pobliskiej rzeki Arade. W XX wieku fort został sklasyfikowany jako obiekt użyteczności publicznej i otwarty dla zwiedzających.  Jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem w Portimão.

Fort Santa Catarina

Igreja de Nossa Senhora da Conceição

Jeden z piękniejszych, zabytkowych kościołów w Algarve, którego  powstanie datowane jest na XV wiek. Zbudowany w późnogotyckim stylu jest przykładem piękna różnych stylów architektonicznych tego okresu, w tym stylu rokoko, manuelińskiego, barokowego. Kościół jest otwarty dla zwiedzających.

Muzea

Museu de Portimão 

Ci, którzy są spragnieni wiedzy o dziejach regionu, informacji o jego zabytkach oraz historii powinni udać się do Muzeum Portimão  Muzeum mieści w budynku dawnej przetwórni rybnej i umożliwia zwiedzającym podziwianie historycznych zasobów w nowoczesnym otoczeniu i stylu.

Zapraszamy!

Muzeum Portimão wśród 50 najbardziej wpływowych w Europie