Udostępnij na

Podróżowanie w okresie wielkanocnym

Mimo że Portugalia zaczęła wprowadzać w życie plan znoszenia restrykcji i możemy odetchnąć, bo trzecia fala jest już za nami, w okresie wielkanocnym został wprowadzony zakaz przemieszczania się miedzy concelhos.

Od godz. 20 w piątek 26 marca do godz. 5 w poniedziałek 5 kwietnia można podróżować między concelhos jedynie w ściśle określonych przypadkach.

Jeśli pracujemy w innym concelho i nie ma możliwości wykonywania pracy zdalnie, musimy przedstawić deklarację od pracodawcy, która pozwoli nam na przejazd z concelho zamieszkania do concelho miejsca pracy.
UWAGA! Jeśli pracujemy na własny rachunek, sami sobie również musimy taką deklarację wystawić.
Z posiadania deklaracji zwolnieni są pracownicy służby zdrowia i służb porządkowych, żołnierze, pracownicy dyplomatyczni i pracownicy ASAE (odpowiednik sanepidu).

Ponadto artykuł 11 Decreto-Lei n.º 9/2020 z 21 listopada 2020, który to dokument reguluje aktualny stan wyjątkowy, określa wyjątki które pozwalają nam na przekraczanie granic concelhos.

  1. Z powodów zdrowotnych i w sytuacjach awaryjnych. Tak więc jeśli wybieramy się do szpitala, kliniki czy apteki w innym concelho, możemy spokojnie jechać.
  2. W celu dowiezienia dziecka do placówki edukacyjnej.
  3. W celu dojazdu na szkolenie lub też egzamin, test, inspekcję.
  4. Aby uczestniczych w czynnościach procesowych przed organami sądowymi lub w czynnościach należących do właściwości notariuszy, prawników, radców prawnych, konserwatorów i urzędników stanu cywilnego. Warto posiadać przy sobie list lub maila z potwierdzeniem.
  5. W celu dojazdu na wcześniej umówioną wizytę w urzędzie. W tym wypadku należy posiadać przy sobie dowód potwierdzający to.
  6. W celu dojazdu na lotnisko, gdy chcemy opuścić kraj. W tym przypadku trzeba okazać bilet.
  7. W celu sprawowania władzy rodzicielskiej, czyli wykonując opiekę naprzemienną nad dziećmi, możemy po nie pojechać do miejsca ich aktualnego pobytu.
  8. Powracając do miejsca zamieszkania po wykonaniu jednej z powyższych czynności.

Jak na tą chwilę te same zasady obowiązują w każdy weekend, miedzy godz. 20 w piątek a godz. 5 w poniedziałek. Mamy jednak nadzieję, że już wkrótce zakaz podróży między concelhos zostanie całkowicie zniesiony.

To może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *