Olhão – skarb wybrzeża Algarve

Olhão – skarb wybrzeża Algarve

17 marca 2021 0 przez Kasia Lelów

Największy targ rybny w południowej Portugalii, sąsiedztwo Parku Naturalnego Ria Formosa, sporo mauretańskiej architektury, a przede wszystkim oazę spokoju – to wszystko można znaleźć w Olhão. Miasteczko znajduje się koło Faro uznawanym za stolicę Algarve i… na długo zostaje w pamięci.

Niezwykłe miejsce na mapie Portugalii

Niezwykłe za sprawą wielu czynników. Przede wszystkim położone jest na niezwykle pięknym wybrzeżu Olhão, które wraz wodnymi terenami Ria Formosa wchodzą w skład parku narodowego. Można tu spotkać rzadkie, endemiczne gatunki ptaków, obfite ławice i gromady przeróżnych gatunków ryb i innych, zwierząt wodnych. Uroku miejsca dopełniają wyspy oraz wysepki, na które można dostać się łodzią albo podziwiać ich naturalny czar z poziomu wody.

Ria Formosa

Park Ria Formosa nazywa się jednym z Siedmiu Cudów natury Portugalii. Utworzony w 1987 roku przyciąga fanów piękna przyrody. Ten rezerwat natury tworzą liczne, malownicze laguny, piaszczyste wyspy, wysepki, mokradła i ukryte zatoczki, stanowiące dom dla równie pięknej fauny i flory.

Świeże owoce morza prosto na stół

 Olhão to również imponujący, największy  w regionie porty rybacki, ściśle połączony z działalnością targu rybnego, oferującego niezliczone wręcz okazy darów oceanu.  Z tych dobrodziejstw korzystają wszyscy – lokalni mieszkańcy, turyści, restauratorzy, którzy na świeżych, oceanicznych produktach budują każde menu.  Olhão jest  więc idealnym miejscem do jedzenia pysznych owoców morza, grillowanych, świeżych sardynek, gotowanych na parze ryb i skorupiaków. Warto je  odwiedzić o każdej porze roku. Jednak szczególnie trzeba do niego zajrzeć w sierpniu, aby udać się na Festival do Marisco (festiwal skorupiaków), gdzie w ciągu dnia można delektować się małżami i lokalnymi owocami morza, a wieczorami posłuchać koncertów na żywo.

Oaza spokoju

Miasteczko żyje własnym, niespiesznym rytmem. Czas płynie tu wolno, a życie składa się z prostych przyjemności i obowiązków. Olhão oparło się masowej turystyce tym samym zachowując urok lokalnej, portugalskiej miejscowości.

Architektura kamieniczek odzwierciedla silne, mauretańskie wpływy, które połączyły się z lokalnymi tradycjami. Efekt zachwyca. 

Baza wypadowa

Miasteczko znajduje się 20 minut jazdy samochodem od Faro, nazywanego stolicą południa Portugalii. Blisko jest też stąd do pięknych wysp: Ilha da Armona i Ilha da Culatra o plażach   uznanych  za jedne z najpiękniejszych w kraju.  Wyspa Ilha do Farol znajduje się na zachód od Ilha da Culatra. Jest jeszcze  Ilha Deserta mała piaszczysta plaża z lokalną restauracją.

Olhão to must have każdej wycieczki po południowej Portugalii!