Udostępnij na

Stan wyjątkowy przedłużony do 15 stycznia

Rząd Portugalii przedłużył stan wyjątkowy o kolejny tydzień. Nowe regulacje weszły w życiu o północy i niewiele różnią się od poprzednich.

Na terenie całego kraju ponownie obowiązuje zakaz przemieszczania się między powiatami (concelhos). Możliwe jest poruszanie się miedzy gminami (freguesias) należącymi do tego samego powiatu.

W 25 spośród 308 powiatów będzie można w weekend poruszać się po ulicach po godz. 13. W pozostałych 273 niestety w najbliższą sobotę (09/01) i niedzielę (10/01) do godz. 13 należy wrócić do domu czy miejsca zakwaterowania.
W samym Algarve tylko w 4 powiatach nie będzie obowiązywał ten zakaz, a są to Aljezur, Vila do Bispo, Monchique i Lagoa. Niestety we wszystkich pozostałych, należy stosować się do ograniczeń.

Ale nie jest tak źle, są oczywiście wyjątki 🙂
Restauracje nadal funkcjonują. W powiatach z ograniczeniami, jedynie na wynos lub z dowozem, ale w związku z tym wyjście z domu do restauracji po odbiór wcześniej zamówionych dań jest uzasadnionym wyjątkiem.
W powiatach bez ograniczeń weekendowych restauracje mogą być otwarte dla gości. Pamiętajmy jednak, że przy jednym stoliku nie może siedzieć więcej niż 5 osób.

Uzasadnionym wyjątkiem poruszania się w godzinach popołudniowych, czy nawet przejazdu między powiatami, jest podróż z lub na lotnisko. W przypadku kontroli samo uzasadnienie ustne nie będzie wystarczające. Należy mieć przy sobie bilety na samolot, czy potwierdzenie rezerwacji hotelu, mieszkania.

Można poruszać się po ulicach również, jeśli wybieramy się do apteki czy placówki ochrony zdrowia. Lub gdy podróżujemy, żeby pomóc komuś w dotarciu do apteki czy takiej placówki. Zdrowie najważniejsze!

Zezwolone są również tzw. „spacery higieniczne„. Oznacza to, że nawet po godz. 13 można wyjść z domu czy miejsca pobytu indywidualnie. Przepisy nie określają jak daleko od domu możemy się oddalić.

Nadal obowiązuje zakaz sprzedaży alkoholu po godz. 20 oraz zakaz jego spożywania w miejscach publicznych o każdej porze dnia i nocy.

Co do masek, to są one obowiązkowe, jeśli wchodzimy do jakiegokolwiek budynku czy transportu. Przebywając na ulicy, są one wskazane, gdy nie możemy zachować odstępu 2m od innych osób. W pozostałych przypadkach, możemy swobodnie poruszać się po ulicach bez masek.

I na koniec kwestia transportu. Wypożyczalnie aut jak najbardziej działają i można korzystać ze wszystkich siedzeń pojazdów 5-cioosobowych. W przypadku większych pojazdów, możliwe jest korzystanie tylko z 2/3 miejsc, chyba że wszyscy pasażerowie należą do jednej rodziny, mieszkającej pod jednym dachem. W przypadku chęci skorzystania z transferu, Ubera, czy zwykłej taksówki, pamiętajmy, że miejsce obok kierowcy powinno zostać wolne.

To może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *