Udostępnij na

Lagos czy Laccobriga?

Na pewno znacie tą sławne wyrażenie „The Romans are coming”, jednak w przypadku Lagos, Rzymianie nie nadchodzą, a byli tu pierwsi.

W 43 roku naszej ery rzymski geograf Pomponius Mela w swoich zapiskach odnotował miejsce o nazwie Laccobriga. Obecnie badania wskazują, że aktualne miasto Lagos ma swoje fundamenty w rzymskiej Laccobriga. Pod koniec XIX wieku archeolodzy jako pierwsi odkryli rzymskie ruiny i cmentarz w Lagos. Przez długi czas kwestionowano faktyczne położenie Laccobrigi. W drugiej połowie XX wieku i w ostatnich latach prowadzono dalsze prace archeologiczne.

Obecnie uznaje się, że Monte Molião to faktyczne miejsce dawnej Laccobriga. Miejsce to wcale nie znajduje się wewnątrz murów miejskich, ale na zewnątrz. Tak naprawdę jadąc z Lagos w kierunku Portimão nie można tego przegapić. Monte Molião to małe wzgórze w pobliżu przystani. Punkt ten jest wysoki i z widokiem na większość okolic, a także jest bardzo blisko rzeki Bensafrim z wodą. Idealne miejsce na osadę!

Laccobriga była głównym miastem kontrolującym całą zatokę Lagos. Nie dziwi więc fakt, że stanowiła dla Rzymian świetny punkt handlowy. Znaczenie Laccobriga podkreśla również fakt, że na Monte Molião zostały odkryte ruiny budynków publicznych z mozaikowymi podłogami.

Do dziś w samym Lagos i wokół niego znaleziono więcej pozostałości pod rzymskiej historii miasta. Na starówce Lagos znaleziono pozostałości świadczące o tym, że znajdowała się tam rzymska „fabryka” przetwórstwa rybnego, skąd w amforach eksportowano produkty na teren całego Imperium Rzymskiego. W pobliżu Bensafrim i Paul de Lagos znaleziono także cmentarze i willę. W Luz i Meia Praia znaleziono kolejne wille. Rzymska zapora wodna jest widoczna na polach w pobliżu supermarketu Continente.

To może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *