Udostępnij na

Kiedy poluzowanie obostrzeń?

Ostatnio głośno było na całym świecie o Portugalii. Otóż zdobyliśmy niechlubny tytuł kraju z największą ilością przypadków na 100 tys. mieszkańców. Każdy śledzi najnowsze statystyki i zastanawia się kiedy w ogóle można się spodziewać poluźnienia aktualnych restrykcji.

Widoczne efekty obostrzeń

Od czasu zamknięcia szkół 22 stycznia 2021 przez kolejny tydzień wciąż obserwowaliśmy wzrost potwierdzonych przypadków COVID-19, aż do poziomu ponad 16432 w czwartek 28 stycznia 2021. W kolejnych dniach odnotowano widoczny spadek. 13200 w piątek 29 stycznia i 12435 w sobotę 30 stycznia. Sceptycy z dystansem patrzyli na statystyki testów wykonanych w weekendy. 9498 potwierdzonych przypadków w niedzielę 31 stycznia oraz 5805 w poniedziałek 1 lutego. W poprzednich tygodniach też odnotowywano spadki spodowowane mniejszą ilością testów wykonanych w weekendy, a nie mniejszą ilością zakażeń. Jednak kolejne dni pokazały, że faktycznie mamy do czynienia ze spadkiem. 5540 we wtorek 2 lutego oraz 9083 w środę 3 lutego.

To kiedy to luzowanie?

Mimo że wskaźnik ryzyka transmisji spadł do magicznej granicy 1, to na luzowanie musimy jeszcze trochę poczekać. Wskażnik ten określa, że każdy 1 zakażony zaraża 1 osobę. Podobnie jak wiosną, możemy spodziewać się jakichkolwiek zmian, dopiero gdy wskaźnik ten spadnie do poziomu 0,8.
Przy utrzymaniu aktualnych obostrzeń osiągnięcie tego poziomu spodziewane jest w drugiej połowie lutego według symulacji przygotowanej przez Covid19 Insights. Dyrektor projektu, Pedro Simões Coelho podkreśla, że dopiero gdy dojdziemy do poziomu 5000 nowych przypadków dziennie, możliwe będzie śledzenie konkretnych źródeł zakażeń.

Poziom ryzyka transmisji w Portugalii od początku pandemii.

Na co się przygotować?

Przypominając co się działo wiosną, możemy trochę pogdybać o tym, czego oczekiwać w najbliższym czasie. Poziom ryzyka transmisji osiągnął 0,8 na poziomie krajowym 27 kwietnia. W maju zezwolono na częściowe otwarcie gospodarki. Restauracje mogły znów rozstawić stoliki, ponownie zostały otwarte salony fryzjerskie. Od połowy maja ponownie zaczęły funkcjonować żłobki, a od początku czerwca również przedszkola i galerie handlowe. Mimo że 22 maja poziom ryzyka transmisji powrócił do poziomu 1,03 i utrzymał się powyżej 1 przez całe wakacje. Jesienne obostrzenia na poziomie regionalnym były spowodowane tym, że w wielu regionach poziom ryzyka transmisji przekroczył 1,1.

Możemy mieć nadzieję, że gdy osiągniemy poziom 0,8 ponownie zostaną zniesione pewne restrykcje. Wśród tych najbardziej wyczekiwanych, otwarcie przedszkoli i szkół podstawowych.

Źródła danych: DGS, Covid Insight, Publico.pt

To może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *