Folar na zgodę?

Folar na zgodę?

31 marca 2021 0 przez Kasia Lelów

Czy są tutaj fani ciast wielkanocnych? Jeżeli tak, to mamy dla Was coś wyjątkowego! Tradycyjne, portugalskie i…charakterystyczne ciasto Folar. Jesteście ciekawi dlaczego jest takie niezwykłe? Zapraszamy do lektury.

Jajko w roli głównej

Folar de Pescoa, bo tak brzmi jego pełna nazwa, to drożdżowe ciasto przykuwające uwagę nie tylko smakiem, ale przede wszystkim oryginalnym elementem w postaci jajka (jajek), które zapieka się w nim w całości. Niektóre portugalskie przepisy kulinarne podpowiadają, aby ciasto piec z uprzednio ugotowanym  jajkiem, inne z kolei  radzą, żeby było ono surowe.  Niezależnie od tego, na którą wersję się zdecydujemy – ciasto w każdej z nich będzie się prezentować jako ciekawa ozdoba wielkanocnego stołu.

Na słono, na słodko?

W zależności od regionu Folar może być pieczony w różnych wersjach. Na północy króluje odmiana z wieprzowiną lub szynką, a na południu Portugalii, w rejonie Algarve, spotkamy się z Folarem w wersji słodkiej – z bakaliami, cynamonem, anyżem i skórką cytrusową.

Legenda głosi, że….

dawno, dawno temu…Mariana, młoda mieszkanka portugalskiej wioski, żarliwie modliła się do św. Katarzyny o zaślubiny. W wyniku modlitw, wyłoniło się dwóch zalotników, z których jeden był bogatym szlachcicem, a drugi skromnym, ubogim rolnikiem o imieniu Amaro. Nie wiedząc, jakiego wyboru dokonać, Mariana ponownie zwróciła się do św. Katarzyny z prośbą o rozstrzygnięcie miłosnych rozterek. Z pomocą przyszedł jej również jeden z konkurentów – Amaro, za namową którego zgodziła się, by decyzję o wyborze ogłosić w Niedzielę Palmową. Jednak przed oficjalnym ujawnieniem swojego sercowego wyboru,  Mariana została powiadomiona o nieprzyjemnym zdarzeniu. Otóż,  dwóch zalotników – wdało się w bójkę. Mariana chcąc interweniować, przybyła na miejsce męskiego starcia i dzięki wskazówkom św. Katarzyny –  podjęła decyzję. Wybrała Amaro. Taki obrót sprawy doprowadził przegranego konkurenta do wściekłości.  Bogaty szlachcic w imię zemsty zapragnął zabić pana młodego w dniu ślubu. Dowiedziawszy się o tych krwawych planach, zrozpaczona Mariana złożyła kwiaty na ołtarzu św. Katarzyny, błagając o świętą interwencję. Jej prośby i błagania zostały wysłuchane! Po powrocie do domu Mariana zastała ciasto ozdobione nie dość, że tymi samymi kwiatami, które uprzednio złożyła na ołtarzu, to na dodatek – pięknie udekorowane jajkami. Takie samo ciasto otrzymał rywal Amaro. W rezultacie obaj zwaśnieni mężczyźni pogodzili się, a Folar stał się portugalskim symbolem przyjaźni, pojednania i braterstwa. 

I jeszcze trochę historii

Historia Folar de Pescoa związana jest również ze zwyczajem obdarowywania nim księdza odwiedzającego dom z błogosławieństwem lub dzieci chrzestnych w okresie Wielkanocy. Niezależnie od legend i przypowieści  – Folar to symbol zgody w portugalskiej kulturze.

Smacznego!