Ferragudo

Ferragudo

17 stycznia 2021 0 przez Kasia Lelów

Jeżeli szukasz miejsca, w którym poczujesz tradycyjny, niczym niezmącony, portugalski klimat – musisz koniecznie zajrzeć do Ferragudo. To małe, spokojne i niezwykle urokliwe miasteczko znajduje się na południu Portugalii w słonecznym Algarve.

A teraz kilka ważnych szczegółów: Ferragudo mieści się w gminie Lagoa i położone jest pomiędzy miastami – Portimão i Silves. Według ostatnich przybliżonych danych liczy około 3000 mieszkańców, a więc nie ma ryzyka tłumów na ulicach (chyba że sezon turustyczny w pełni).

Ferragudo to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Znajdują się w nim stare kamienice o ścianach  wyłożonych oryginalnymi, kolorowymi płytkami zwanymi azulejos zachowanymi do dziś w doskonałym stanie. Jest też wiekowy, mały port rybacki, w którym nadal można obserwować wielu rybaków wypełniających swoje codzienne obowiązki. Są kręte, wąskie uliczki tonące w kolorowych i pachnących kwiatach, kwitnących na tej szerokości geograficznej przez cały rok. Prawie na każdym kroku czuć ducha przeszłych czasów, w których miasteczko było małą wioską rybacką. Zresztą tradycje rybołówstwa nie przeminęły  i nadal są dość silne. Nic dziwnego. Ferragudo jest przecież usytuowane przy ujściu rzeki Arade do Oceanu Atlantyckiego, co gwarantuje obfite połowy oraz zajęcie dla rybaków.  Takie położenie umożliwia spędzanie leniwych dni na małych, piaszczystych plażach lub uprawianie sportów wodnych. Miłośnicy pływania w kajakach albo windsurfingu z pewnością zachwycą się tutejszymi warunkami. 

Centralnym punktem miasteczka jest przyciągający uwagę zamek (fort), pochodzący z XVI wieku, który powstał w czasie, kiedy zbudowano wiele fortyfikacji mających chronić Algarve przed atakami piratów oraz rozmaitych korsarzy. Zamek nosi nazwę  Castelo de São João de Arade i od 1896 roku znajduje się w posiadaniu prywatnego właściciela. Budowla  ta w dużej mierze zawdzięcza swój obecny wygląd poecie Coelho Carvalho, który uczynił z niej swoją letnią rezydencję. Choć zamek i przylegający do niego rozległy teren są zamknięte dla zwiedzających, to tę imponującą budowlę można podziwiać z zewnątrz, przebywając na pobliskiej, pięknej plaży Praia da Angrinha.                           

A po plaży czas na…

W Ferragudo życie gromadzi się wokół placu Praça Rainha Dona Leonor, który jest otoczony kawiarniami oraz licznymi restauracjami serwującymi urozmaicone menu. Każdy znajdzie tutaj coś dobrego dla siebie. Począwszy od tradycyjnej portugalskiej kuchni, a skończywszy na sushi albo kuchni hinduskiej. Miasteczko przecina długa promenada ciągnącą się wzdłuż rzeki, pozwalająca na spokojny spacer najlepiej tuż przed zachodem słońca. Na promenadzie także można znaleźć wiele restauracji serwujących liczne oceaniczne przysmaki przyrządzane według receptury tutejszych znakomitych szefów kuchni.               

Warto mieć na uwadze wynajęcie auta, co może ułatwić zwiedzanie okolicy i plaż, otaczających Ferragudo.  Można też zdecydować się na spacery lub piesze wycieczki, ponieważ pobliskie tereny, jak i samo miasteczko, są idealne do ich niespiesznego podziwiania.  Plaże, które warto odwiedzić podczas pobytu w Ferragudo to między innymi: Praia do Molhe, Praia dos Caneiros oraz Praia do Pintadinho  znajdujące się w odległości spaceru od centrum miasta. 

Inne atrakcje w Ferragudo

Na tym nie koniec. Miasteczko oferuje również:

  • Wycieczki łodzią – z Ferragudo wyrusza kilka różnych, pojedynczych   rejsów umożliwiających odwiedzenie pobliskich jaskiń lub obserwację delfinów wyskakujących ponad powierzchnię oceanu.
  • Rejs statkiem do Silves, który gwarantuje malowniczą wycieczkę rzeką Arade do średniowiecznego miasta Silves. Wycieczka trwa 4 godziny.
  • Wizyty w jednych z najpopularniejszych parków wodnych w Algarve, czyli Zoomarine, Aqualand i Slide & Splash .