Udostępnij na

Ewolucja trzeciej fali COVID-19 w Portugalii

Z dnia na dzień mamy zauważalanie mniej nowych zakażeń wirusem. Dzięki wprowadzonym ograniczeniom udało się w krótkim czasie uciec z czołówki krajów z największym wskaźnikiem zachorowalności. Jakie są więc przewidywania na najbliższy czas? Kiedy w takim razie można spodziewać się odwołania ograniczeń?

Na dzisiejszym spotkaniu INFARMED zostały zaprezentowane założenia dotyczące dalszego przebiegu pandemii przy utrzymaniu aktualnych obostrzeń. W pierwszej połowie marca w kraju spodziewane jest poniżej 120 przypadków na 100 tys. mieszkańców, a w drugiej połowie poniżej 60 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Jeśli chodzi o pacjentów na intensywnej terapii, w połowie marca w szpitalach powinno przebywać mniej niż 300 pacjentów, a do końca marca mniej niż 200.

O tym właśnie limicie wspominał już tydzień temu prezydent Marcelo Rebelo de Sousa. Mówił on, żeby Portugalia nastawiła się na utrzymanie ograniczeń przez cały marzec. Do Wielkanocy ilość hospitalizowanych powinna spaść do 1250, w tym do ok. 200 pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Zgodnie z dzisiejszą aktualizacją danych DGS, aktualnie w szpitalach przebywa 3322 pacjentów zakażnych COVID-19, w tym 627 na oddziałach intensywnej terapii. W najgorszym momencie trzeciej fali, 1 lutego w szpitalach przebywało 6869 pacjentów zakażonych COVID-19, w tym 865 na oddziałach intensywnej terapii. W ciągu 3 tygodni ilość zakażonych osób spadła z prawie 120tys. do nieco ponad 80 tys.

Jeszcze 2 tygodnie temu Portugalia miała 219 sposród 308 powiatów (concelhos) w ciemno czerwonej strefie ryzyka ekstremalnego. Tydzień temu liczba ta spadła do 119 powiatów. Zgodnie z raportem opublikowanym dzisiaj, aktualnie mamy jedynie 15 powiatów z ryzykiem ekstremalnym, a w 10 powiatach nie odnotowano żadnych nowych przypadków w ciągu ostatnich 14 dni, głównie na Azorach.

Mimo tak dobrych wieści i stale spadającej ilości aktywnych przypadków, przed nami jeszcze kilka tygodni z aktualnymi ograniczeniami. Rząd Portugalii chce wygasić epidemię tak bardzo, jak to tylko możliwe, aby zdjęcie ograniczeń nie było jedynie przerwą między falami, i żeby efekty były stabilne i długotrwałe.

Źródła danych: DGS, Publico.pt

To może Cię zainteresować...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *