Castelejo Nature Trail

Castelejo Nature Trail

13 lutego 2021 0 przez Kinga Barszczewska

Vila do Bispo to niewielkie miasteczko mieszcząca się na południowo- zachodnim wybrzeżu Algarve. Pomimo, iż sama miejscowość jest spokojna i wielu osobom może wydawać się  senna, stanowi świetną bazę wypadową w wiele ciekawych lokacji znajdujących się w jej okolicy. Planując swoją wyprawę w te tereny warto zwrócić szczególna uwagę na rozległe, malownicze plaże Praia da Cordoama i Praia do Castelejo (które znajdują się niedaleko Vila do Bispo) oraz piesze szlaki turystyczne dzięki którym można bliżej poznać pierwotne piękno tego miejsca, urozmaiconą rzeźbę terenu czy podziwiać dziką roślinność charakterystyczna dla wybrzeża.

Szlak Castelejo Nature Trail

Jest to pieszy szlak prowadzący przez nadmorskie lasy sosnowe, które rozciąga się nad wąwozem plaży Castelejo. Trasa ta oferuje wędrowcom solidna dawkę ruchu, ale przede wszystkim niezapomniane, malownicze pejzaże.

Trasa znajduje się na terenie rekreacyjnym Castelejo, za punkt startowy uznawany jest:
37º 05′ 28.80″ N 8º 55′ 56.10″ W

Jest to szlak okrężny, punkt początkowy jest jednocześnie punktem końcowym. Cała droga ma 3,5 km, jej piesze pokonanie zajmuje około 1 godziny. Najwyższy punkt drogi, znajduje się na wysokości 156 m n.p.m.

Teren, na którym znajduje się ta trasa, osadzony jest w obszarze nadmorskim, porośniętym sosnami, wrzosami, żarnowcem, czystkiem oraz szałwią, czyli roślinnością charakterystyczna dla tutejszych obszarów morskich.

Podążając ścieżką wkraczamy na tereny leśne, składające się głównie z sosen. Lasy zostały posadzony na wybrzeżu kraju, w celu odtworzenia dawnych nadmorskich lasów. Mimo, że może się wydawać, że sosny w 100% zdominowały tutejszy krajobraz, to krzewy czystka są dosłownie wszędzie i towarzyszą turystom na całej długości szlaku. Dzika przyroda składa się tutaj głównie z wielu gatunków ptaków, takich jak dzięcioły, sójki czy sikorka bogatka. Na bardziej otwartych obszarach, można dostrzec wiele przepiórek i myszołowów. Jeśli dopisze szczęście można zobaczyć lisa, dzika czy nawet spotkać dzikiego królika lub zaobserwować ślady jakie zostawiły po sobie te zwierzęta.

Na brzegu morza znajduje się dom leśniczego. W jego pobliżu umiejscowiony jest geodezyjny punkt orientacyjny dobrze widoczny w całej okolicy. Wieża ta stoi na wysokości 156 m n.p.m. (jest to najwyższy punkt na całej trasie). Ze względu na swoje położenie, do końca XVI w. była częścią sieci fortyfikacji nadmorskiej, odgrywała znaczącą role obronną wybrzeża.

Następnie szlak prowadzi w dół wąwozu, który został wyrzeźbiony przez wodę spływająca na plażę Castelejo. Na podmokłych zboczach rośnie bujna, dzika roślinność, tworzącą urokliwe gaje chruścin jagodnych, filigran wąskolistny i wrzosów.

Na dnie wąwozu znajduje się niewielki zalew, wokół którego gromadzą się żaby i ważki. Punkt ten jest również bardzo istotnym źródłem słodkiej wody dla wielu żyjących tu ssaków. Jeśli chodzi o roślinność, dominują tutaj topole, dla których jest to miejsce oferujące wręcz idealne warunki do wzrostu.

Końcowy odcinek szlaku zapewnia odwiedzającym panoramiczny widok na wąwóz Castejelo i plażę. Warto zatrzymać się tutaj no dłuższą chwilę, zregenerować się po marszu i spokojnie podziwiać ten malowniczy krajobraz.

Jak dojechać?

Dojedź do Vila do Bispo drogą krajową N125, jadąc na zachód. Następnie skieruj się na drogą M1265 w kierunku plaży Castelejo. 2 km przed plażą, znajdziesz oznakowany park piknikowy i teren rekreacyjny. To właśnie tam znajduje się punkt początkowy trasy.

Uwagi

Szlak uznawany jest za trasę całoroczną, lecz pokonanie jej w intensywne upały może być uciążliwe, w związku z czy odradza się pokonywanie jej w okresie wysokich, letnich temperatur.

Przez szlak prowadzą ścieżki gruntowe, przebiega on również perz obszary leśne, dlatego warto wyposażyć się w odpowiednie, wygodne obuwie, nakrycie głowy i oczywiście butelkę wody.