Malownicze wzgórza Carrapateiry

Malownicze wzgórza Carrapateiry

6 lutego 2021 0 przez Kinga Barszczewska

Carrapateira to malownicza miejscowość na zachodnim wybrzeżu Algarve, położona w concelho Aljezur, która zachwyca odwiedzających niesamowitymi widokami, dziką roślinnością, a przede wszystkim pięknymi plażami. Znana głównie wśród surferów Praia da Bordeira znajduje się właśnie w Carrapateirze. Kto jeszcze nie zna tej plaży, jest to szeroka, piaszczysta plaża, która zapiera dech w piersiach. Jest to idealne miejsce do spróbowania swoich sił w surfowaniu czy innych sportach wodnych. W okolicy plaży można znaleźć wiele szkół sportów wodnych. Ale Carrapateira to nie tylko plaża. Zróżnicowana rzeźba terenu i walory naturalne tego miasteczka zachęcają turystów i pasjonatów fotografii do odkrywania i uwieczniania tych wspaniałych, dzikich okolic.

Szlak Cerros de Carrapateira

Wzgórza Carrapateiry to popularny pieszy szlak. który oferuje porządną dawkę ruchu, na szczęście wysiłek wynagradzają niepowtarzalne widoki i dzika, w większości nienaruszona przez człowieka, fauna i flora.

Trasa jest położona w całości w concelho Aljezur, a za punkt startowy uznanawany jest:
37º 11′ 01.00″ N 8º 53′ 43.14″ W
Trasa jest okrężna, czyli zaczyna się i kończy w tym samym miejscu.  13,2km powinno się pokonać w 3h30min do 4h.Najwyższy punkt na trasie znajduje się na wysokości 400m n.p.m. Przydadzą się porządne buty, gdyż większość trasy prowadzi przez ścieżki gruntowe, częściowo przez tereny zalesione. Trasa jest oznakowana, więc raczej trudno będzie się zgubić.

Począwszy od Carrapateira- ścieżka prowadzi wzdłuż rozległych pól i pastwisk. Można tutaj zaobserwować wiele gatunków ptaków. Podążając drogą na pierwsze wzgórze można rozkoszować się wyjątkowym widokiem na rozległe wydmy i plażę Amado. Na kolejnym etapie wędrówki krajobraz pokryty jest sosnami, lawendą, czystkiem i bujnym, żółtolistnym żarnowcem. Po przekroczeniu drogi N268 zobaczysz dolinę Vilarinha oraz wyłaniającą się zza niej górę Monchique.

Dalej trasa prowadzi w dół do Vilarinha- wąwozu pokrytego lasami dębów korkowych. W gęstych zaroślach można znaleźć wiele romantycznych zagajników wrzosów, róż, jarzębin i wiciokrzewów. Można tutaj zobaczyć też mniej znane nam rośliny, jednym z takich okazów jest Chruścina jagodna, krzew który naturalnie występuje w zachodniej Europie i Azji. Z łatwością można tutaj usłyszeć odgłosy ptaków miedzy innymi kowalików, słowików czy dzięciołów.

Na kolejnym etapie szlak prowadzi przez urokliwą dolinę pełną drzew owocowych i pól uprawnych, wchodząc na północne wzgórze ścieżką pełną sosen oraz krzewów czystka. Dalej trasa podąża drogą ukazującą malownicze doliny i pagórki, aż do momentu, gdy na horyzoncie pojawi się ocean i rozległe wydmy Carrapateiry.

Jak dojechać z Faro?

Jedź autostradą A22 do Lagos, a następnie skręć w drogę N125 do Vila do Bispo. Stamtąd, kieruj się na północ przez drogę N268 aż do Carrapateira. Ewentualnie można ominąć autostradę i przejechać N125 z Faro do Vila do Bispo, jednak droga ta zajmie dwukrotnie więcej czasu, gdyż na trasie jest duży ruch przez cały rok. A liczne ronda powodują, że średnia prędkość na N125 nie przekracza 60km/h.

Kiedy warto odwiedzić?

Choć niektórzy twierdzą, że szlak nadaje się do wędrówki przez okrągły rok, odradzamy letnie wędrówki, ze względu na wysokie temperatury. Jeśli jednak zdecydujecie się na przejście szlaku latem, nie zapomnijcie o nakryciu głowy i zapasie wody.

Fotografia: David Lugg