Udostępnij na

Aktualizacja zasad ruchu lotniczego do Portugalii

30 kwietna 2021 zostało wydane despacho (rozporządzenie) w sprawie lotów do Portugalii.

Nadal zakazane są loty w celach turystycznych z krajów EU i Shengen, w których w ciągu ostatnich 14 dni było więcej niż 150 przypadków na każde 100 tys. mieszkańców. Zakaz ten dotyczy również innych krajów spoza EU i Shengen, które nie znalazły się na europejskiej liście bezpiecznych krajów.

Powinniśmy posiadać ważny, udokumentowany powód lotu do Portugalii. Bez problemu przejdziemy kontrolę graniczną, jeśli posiadamy medlunek (rezydencję) w Portugalii lub gdy wybieramy się do Portugalii służbowo bądź w celach edukacyjnych. Jednak z relacji osób podróżujących w ostatnim czasie do Portugalii wynika, że powód przylotu sprawdzany jest głównie na lotnisku w Porto i sporadycznie w Lizbonie. Natomiast w Faro większość podróżnych nawet nie jest pytana o cel podróży.

Zawsze wymagany jest negatywny test PCR wykonany max. 72h przed wejściem na pokład samolotu lecącego bezpośrednio do Portugalii. Z wykonania testu zwolnione są dzieci poniżej 2 lat (24 miesięcy). Jeśli dziecko ukończyło już 2 latka, również musi posiadać negatywny wynik testu, aby zostało wpuszczone do Portugalii.

Ponadto w przypadku krajów, w których w ciągu 14 dni zanotowano powyżej 500 przypadków na 100 tys. mieszkańców, wymagana jest 14 dniowa kwarantanna. Aktualnie podróżując z Polski do Portugalii nie ma już obowiązku odbywania kwarantanny.

Dodatkowo, ze względu na obywające się w najbliższym czasie liczne imprezy sportowe, osoby przylatujące aby wziąć w nich udział również są zwolnione z obywania kwarantanny, nawet jeśli przylatują z kraju, wobec którego kwarantanna jest wymagana.

Podróże zezwoloneTest PCRAustralia, Chiny, Południowa Korea, Nowa Zelandia, Ruanda, Singapur, Tailandia
Tylko niezbędne podróżeTest PCRKraje w których w ciągu 14 dni odnotowano 150-500 przypadków na każde 100 tys. mieszkańców:
Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Grecja, Finlandia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Węgry, Włochy.
Tylko niezbędne podróżeTest PCR i 14 dni kwarantannyKraje w których w ciągu 14 dni odnotowano powyżej 500 przypadków na każde 100 tys. mieszkańców:
Brazylia, Chorwacja, Cypr, Francja, Holandia, Indie, Litwa, Republika Południowej Afryki, Szwecja.
Tylko niezbędne podróżeTest PCRPozostałe kraje

To może Cię zainteresować...

1 Komentarz

  1. 6 maja 2021

    […] Aktualizacja zasad ruchu lotniczego do Portugalii – Moje Algarve […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *